Folosim cookie-uri pentru a analiza traficul și a îmbunătăți experiența ta.
Refuzsursa Pixabay
Departamentul de Stat al SUA a aprobat miercuri vânzarea unor sisteme antitanc pentru Taiwan în valoare de 180 de milioane de dolari (169 milioane de euro), cel mai recent contract de armament încheiat între această insulă autonomă şi principalul său aliat, relatează AFP, potrivit Agerpres.
Taiwanul ar urma să primească sisteme antitanc Volcano, camioane, muniţie şi elemente de sprijin logistic, conform unui comunicat al Pentagonului.
Această vânzare “serveşte intereselor naţionale, economice şi de securitate ale SUA prin susţinerea eforturilor continue ale destinatarului său de a-şi moderniza forţele armate şi de a menţine o capacitate de apărare coerentă”, a explicat comunicatul.
Această vânzare de sisteme antitanc “nu va modifica echilibrul militar fundamental din regiune”, se precizează în anunţ.
China consideră Taiwanul drept o parte a teritoriului său care trebuie recucerit la un moment dat şi a devenit mai ameninţătoare faţă de insulă sub preşedinţia lui Xi Jinping.
În acest an, China a reacţionat cu furie la vizitele din Taiwan ale unor responsabili politici, în special americani, organizând importante manevre militare pentru a proteste împotriva venirii în august a preşedintei Camerei Reprezentanţilor din SUA, Nancy Pelosi, amplificând tensiunile la un nivel nemaiîntâlnit de decenii.
Preşedintele american Joe Biden a promulgat săptămâna trecută o lege privind cheltuielile din domeniul apărării, care prevede în special un ajutor militar de 10 miliarde de dolari (9,4 miliarde de euro) pentru Taiwan.
Acest text permite furnizarea unui ajutor anual de până la două miliarde de dolari pentru Taiwan între 2023 şi 2027.
Anterior, ca răspuns la adoptarea acestui text de către Camera Reprezentanţilor din SUA, Beijingul a declarat că “se opune ferm ca SUA să se folosească de Legea de autorizare privind apărarea naţională pentru a adopta dispoziţii negative pe subiectul China”.
Ministerul taiwanez al Apărării a afirmat luni că Beijingul a desfăşurat în weekend 71 de avioane de luptă pentru a efectua exerciţii militare în jurul Taiwanului, într-una din incursiunile zilnice cele mai importante realizate vreodată în spaţiul aerian controlat de Taiwan.
Armata chineză a descris manevrele drept “un exerciţiu de atac” desfăşurat ca răspuns la “provocări” neprecizate şi la “complicitatea” între SUA şi Taiwan.
Ministrul Apărării Ionuţ Moşteanu afirmă, referindu-se la drona care a intrat în spaţiul aerian al…
Fostul preşedinte Traian Băsescu, afirmă, referindu-se la alegerile parlamentare din 28 septembrie, din Republica Moldova,…
Preşedinta Adunării Generale a ONU, Annalena Baerbock, a afirmat că forţele ONU de menţinere a…
Dronele ucrainene au atacat rafinăria de petrol Kirishi din regiunea Leningrad, Rusia, în noaptea de…
O dronă ucraineană a lovit fabrica Metafrax Chemicals din regiunea Perm Krai din Rusia în…
Preşedintele Volodimir Zelenski a afirmat sâmbătă seara, într-o postare pe X, că drona interceptată de…
This website uses cookies.
Read More