Update articol:

SUA: Decizia Curţii Supreme privind imunitatea lui Trump creează un “precedent periculos”, afirmă Biden

SUA: Decizia Curţii Supreme privind imunitatea lui Trump creează un “precedent periculos”, afirmă Biden
 - poza 1 Official White House Photo by Adam Schultz

Preşedintele american Joe Biden a afirmat luni că decizia luată de Curtea Supremă privind imunitatea penală a lui Donald Trump, pentru acţiunile sale în calitate de preşedinte, creează un “precedent periculos”, scrie AFP, potrivit Agerpres.

Această decizie creează “în mod fundamental un nou principiu şi un precedent periculos pentru că puterea (preşedintelui) nu va mai fi limitată prin lege”, a declarat preşedintele democrat într-un discurs la televiziune adresat naţiunii.

Curtea Supremă a SUA, cu majoritate conservatoare, a retrimis luni instanţelor inferioare chestiunea imunităţii penale a lui Donald Trump în calitate de fost preşedinte.

Cu un raport de şase voturi la trei, cele ale celor şase judecători conservatori împotriva celor trei progresişti, Curtea consideră că fostul “preşedinte nu beneficiază de imunitate pentru actele sale neoficiale”, însă “are dreptul la cel puţin o prezumţie de imunitate pentru actele sale oficiale”.

BVB | Știri BVB
LION CAPITAL S.A. (LION) (28/10/2025)

Notificare Swiss Capital -- indice alocare pentru oferta publica de cumparare actiuni LION CAPITAL SA

CASA DE BUCOVINA-CLUB DE MUNTE (BCM) (28/10/2025)

Demersuri privind vanzare imobil proprietate a societatii

LONGSHIELD INVESTMENT GROUP S.A. (LONG) (28/10/2025)

Hotarari AGA O & E 28 octombrie 2025

MUNICIPIUL BACAU (BAC26) (28/10/2025)

Plata cupon curent, rambursare rata principal 64 & calcul rata dobanda pentru cuponul urmator