Update articol:

SUA fără reprezentant la ceremonia de învestire a preşedintelui Putin

SUA sursa Pixabay

Statele Unite au anunţat luni că nu vor participa la ceremonia de învestire a preşedintelui rus Vladimir Putin, care va începe oficial, marţi, al cincilea mandat în fruntea Rusiei, notează AFP, potrivit Agerpres.

“Nu vom avea reprezentant la învestitura sa”, a declarat presei purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat, Matthew Miller.

Întrebat dacă boicotul înseamnă că Statele Unite îl consideră pe Putin ca fiind ilegitim, Miller a spus: “Cu siguranţă, nu am considerat aceste alegeri drept libere şi corecte, dar el este preşedintele Rusiei şi va continua să fie”.

Preşedintele rus, aflat la putere de aproape un sfert de secol şi fără opoziţie, a primit 87,28% din voturi la alegerile prezidenţiale desfăşurate în martie, cu 10 puncte mai mult decât în 2018.

BVB | Știri BVB
S.N. NUCLEARELECTRICA S.A. (SNN) (09/04/2026)

Completare Convocare AGA O & E 29 (30).04.2026

PATRIA BANK S.A. (PBK) (09/04/2026)

Teleconferinta investitori si analisti 16 Aprilie 2026

ROMPETROL WELL SERVICES S.A. (PTR) (09/04/2026)

Solicitare completare ordine de zi AGOA 28/29 aprilie 2026

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (09/04/2026)

VAN la data de 31 martie 2026