Update articol:

SUA: Fostul şef al diplomaţiei americane Henry Kissinger susţine aderarea Ucrainei la NATO

SUA: Fostul şef al diplomaţiei americane Henry Kissinger susţine aderarea Ucrainei la NATO
 - poza 1

Fostul şef al diplomaţiei americane Henry Kissinger a pledat marţi pentru un sprijin continuu pentru Ucraina până se ajunge la o încetare a focului şi a declarat că sprijină aderarea acestei ţări la NATO, relatează AFP, potrivit Agerpres.

“Înainte de acest război, m-am opus ca Ucraina să devină membră a NATO, deoarece mă temeam ca aceasta să nu provoace exact procesul pe care îl vedem acum”, a declarat el prin videoconferinţă la Forumul economic mondial de la Davos, în Elveţia.

“Dar acum, că acest proces a atins acest nivel, o Ucraină neutră în aceste condiţii nu ar mai avea sens”, a subliniat Henry Kissinger, adăugând că “aderarea Ucrainei la NATO ar fi un rezultat potrivit” odată ce conflictul va fi soluţionat.

Henry Kissinger, în vârsta de 99 de ani, a cerut totuşi să se facă totul pentru a preveni ca războiul “să se transforme într-un război împotriva Rusiei” şi să se încerce menţinerea unui dialog cu Moscova pentru a-i oferi “oportunitatea de a se alătura sistemului internaţional” odată ce pacea este încheiată.

“Statele Unite au sprijinit rezistenţa ucraineană şi ar trebui să continue acest sprijin şi dacă este necesar să-l intensifice pe plan militar până când se ajunge la o linie de încetare a focului sau acceptată în cadrul unor discuţii preliminare”, a afirmat, de asemenea, Kissinger, care a deţinut funcţia de secretar de stat american în mandatul preşedintelui american Richard Nixon.

BVB | Știri BVB
CONPET SA (COTE) (04/02/2026)

Comunicat atac cibernetic

SINTEZA S.A. (STZ) (04/02/2026)

Demisia unui membru al Consiliului de Administratie

F.I.A.I.R. BET FI Index Invest (BTF) (04/02/2026)

Rezultatul operatiunilor de rascumparare de unitati de fond din 30 ianuarie 2026

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (04/02/2026)

Notificare Swiss Capital - oferta publica de cumparare actiuni FONDUL PROPRIETATEA

C.N.T.E.E. TRANSELECTRICA (TEL) (04/02/2026)

Incheiere Memorandum-Proiect de interconexiune Georgia-Romania Cablu Submarin