Update articol:

SUA: Rusia se va confrunta cu ”mare furie” dacă se retrage din acordul privind exportul de cereale ucrainene

Antony Blinken Antony Blinken/ Sursa foto: president.gov.ua

Rusia se va confrunta cu ”o mare furie” din partea multor ţări dacă se retrage din acordul privind exportul de cereale ucrainene, care expiră la jumătatea lunii noiembrie, a avertizat joi secretarul de stat american Antony Blinken, relatează AFP, potrivit Agerpres.

“Vom face tot ce ne stă în putinţă pentru a menţine acordul”, a spus Blinken în cursul unei vizite la Ottawa.

El a susţinut că o decizie a Rusiei de a pune capăt acestui acord va fi întâmpinată cu “o profundă îngrijorare” şi “multă furie de către ţările din întreaga lume care beneficiază de cerealele ucrainene”.

Aşa-numitul acord de la Marea Neagră, semnat la 22 iulie sub egida ONU, a stabilit proceduri pentru 120 de zile pentru a permite exportul de cereale ucrainene blocate de război.

De asemenea, secretarul de stat american a ţinut să salute activitatea Naţiunilor Unite în semnarea acestui acord şi efectele benefice pe care le-a avut pe tot globul, în special în “ţările din Sud, în Africa, în Asia şi în alte părţi unde s-a resimţit”.

BVB | Știri BVB

SOCIETATEA ENERGETICA ELECTRICA S.A. (EL) (31/07/2025)

Raport auditor - art. 108 Legea 24/2017 (R) - S1 2025

ROMPETROL RAFINARE S.A. (RRC) (31/07/2025)

Amendament - raport conf. art. 108 din Legea 24/2017 (R)

PROMATERIS S.A. (PPL) (31/07/2025)

Raport auditor - art. 108 Legea 24/2017 (R) pentru S1 2025

SOCIETATEA ENERGETICA ELECTRICA S.A. (EL) (31/07/2025)

Raport conf. art. 108 Legea 24/2017 (R) - EFSA-TEL

BANCA TRANSILVANIA S.A. (TLV) (31/07/2025)

Majorare capital social certificat inregistrare ASF