International

SUA: Trump a decis să trimită 1.500 de militari suplimentari la graniţa cu Mexicul (purtătoare de cuvânt)

Preşedintele SUA Donald Trump “a semnat un decret pentru (desfăşurarea) a 1.500 de militari suplimentari la graniţa” cu Mexicul, a declarat miercuri purtătoarea sa de cuvânt Karoline Leavitt, relatează AFP, potrivit Agerpres.

Ea a indicat, în cursul unui scurte conferinţe cu jurnaliştii la Casa Albă, că această măsura survine în urma deciziilor luate luni de republican chiar după învestirea sa, între care declararea stării de urgenţă la graniţa de sud a Statelor Unite.

Autorităţile mexicane au început să ridice adăposturi de corturi gigantice în localitatea de graniţă Ciudad Juarez spre a se pregăti pentru un posibil val de mexicani deportaţi, după ce preşedintele american Donald Trump a promis expulzări masive, notează Reuters.

Donald Trump a promis că va întreprinde cea mai mare campanie de deportări din istoria Statelor Unite, prin care ar fi scoşi din ţară milioane de imigranţi. Totuşi, o operaţiunea de asemenea amploare ar necesita probabil ani şi ar presupune costuri enorme.

Aproape 5 milioane de mexicani trăiesc în SUA fără forme legale, potrivit unei analize a think-tank-ului mexican El Colegio de la Frontera Norte (COLEF), pe baza datelor din cel mai recent recensământ american.

Articole recente

Trump declară că este pregătit pentru noi sancţiuni împotriva Rusiei

Preşedintele american Donald Trump a lăsat să se înţeleagă duminica aceasta că ar avea în…

3 ore ago

Moțiunea de cenzură la proiectul cu măsuri fiscale – respinsă

Moțiunea de cenzură intitulată 'Opriți sărăcirea românilor! Tăiați de la voi, nu de la ei!'…

4 ore ago

Bolojan: România nu poate fi repusă pe calea dezvoltării, dacă nu facem acest efort de reforme profunde

România nu poate fi repusă pe calea dezvoltării și nu poate evita complicațiile bugetare, dacă…

4 ore ago

OPEC+ este de acord cu o nouă creștere a producției de petrol în octombrie pentru a recâștiga cota de piață

OPEC+ a convenit să crească și mai mult producția de petrol în octombrie, pe măsură…

5 ore ago

Moțiunea de cenzură la proiectul privind reforma instituțiilor autonome – respinsă

Moțiunea de cenzură intitulată 'Guvernul mimează reforma - ASF, ANRE și ANCOM continuă să fie…

5 ore ago

This website uses cookies.

Read More