Folosim cookie-uri pentru a analiza traficul și a îmbunătăți experiența ta.
RefuzTranselectrica avea de recuperat, la data de 12 octombrie 2020, creanţe în valoare totală de 47,7 milioane de lei pentru serviciul de transport al electricităţii, potrivit unui document postat pe site-ul companiei, precizează Agerpres.
Cea mai mare sumă, respectiv 26,9 milioane de lei, reprezintă sume de recuperat de la firme aflate în procedură de faliment, precum Regia Autonomă pentru Activităţi Nucleare (RAAN), care datorează 6,2 milioane de lei, Total Electric Oltenia – 3,1 milioane de lei, Romenergy Industry – 3 milioane de lei.
De la clienţii aflaţi în procedură de insolvenţă, transportatorul de energie are de recuperat 17,5 milioane de lei, cei mai mulţi bani de la Petprod – 5,6 milioane de lei, CET Govora – 1,8 milioane de lei şi Fidelis Energy – 1,7 milioane de lei.
Alţi clienţi restanţi în procedură de lichidare juridică datorează 2,9 milioane de lei către Transelectrica. Totodată, compania are de recuperat comercial restanţe de 242.086 lei la serviciul de transport.
Transelectrica este operatorul de transport şi de sistem pe piaţa de energie electrică din Romania.
Compania este deţinută de statul român, prin Secretariatul General al Guvernului – 58,6% din acţiuni, restul fiind tranzacţionate la Bursa de Valori Bucureşti.
Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Diana Buzoianu, a declarat joi, la viaductul de la Poiana…
Două fonduri administrate de SAI Star Asset Management au ajuns să dețină 6,7% din BVB,…
Fosta vicepreşedintă americană Kamala Harris a anunţat joi că va publica în septembrie o carte,…
Președintele rus Vladimir Putin a promulgat joi o lege ce prevede pedepsirea căutărilor pe internet…
Este o crimă pentru comunităţile locale care sunt expuse la inundaţii să dai cu piciorul…
Guvernul spaniol de stânga este "deschis", sub rezerva anumitor condiţii, ideii unei posibile revizuiri a…
This website uses cookies.
Read More