Update articol:

Trump îndeamnă Havana să încheie un acord cu Statele Unite: “Cuba este în prezent o naţiune în faliment”

Trump îndeamnă Havana să încheie un acord cu Statele Unite: “Cuba este în prezent o naţiune în faliment”
 - poza 1

Preşedintele american Donald Trump a afirmat luni despre Cuba că este o “naţiune în faliment”, îndemnând Havana să încheie un acord cu Statele Unite, respingând în acelaşi timp ideea unei operaţiuni de răsturnare a regimului, notează AFP, potrivit Agerpres.

“Cuba este în prezent o naţiune în faliment”, le-a declarat liderul american jurnaliştilor aflaţi la bordul avionului Air Force One, în drum spre Washington.

Cu toate acestea, când a fost întrebat despre posibilitatea ca Statele Unite să răstoarne guvernul cubanez, aşa cum au făcut la începutul lunii ianuarie, atacând Venezuela şi capturându-l pe preşedintele Nicolás Maduro, Trump a răspuns: “Nu cred că este necesar”.

Naţiunea insulară se confruntă cu importante penurii de combustibil şi întreruperi de curent, într-un moment în care Donald Trump intensifică embargoul american impus ţării de zeci de ani şi face presiuni asupra altor state să înceteze trimiterea de petrol către Havana.

“Aceasta este o ameninţare umanitară”, a recunoscut Trump cu privire la penuria de combustibil care afectează Cuba.

BVB | Știri BVB
CONPET SA (COTE) (02/04/2026)

Numire Director General cu contract de mandat

LONGSHIELD INVESTMENT GROUP S.A. (LONG) (02/04/2026)

VAN la data 31 decembrie 2025 - Recalculat

ALUMIL ROM INDUSTRY S.A. (ALU) (02/04/2026)

Convocare AGA O & E - 08 mai 2026

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (02/04/2026)

Actualizare privind Comitetul Reprezentantilor Fondul Proprietatea S.A.

BITTNET SYSTEMS SA BUCURESTI (BNET) (02/04/2026)

Ziua Investitorului Bittnet, editia 2026