Folosim cookie-uri pentru a analiza traficul și a îmbunătăți experiența ta.
RefuzTurcia a importat arme din Germania în valoare de 184,1 milioane de euro (206 milioane de dolari) în primele patru luni ale acestui an, potrivit statisticilor guvernamentale la Berlin, informează marţi DPA.
Aceasta face din nou Ankara de departe cel mai mare importator de arme din Germania, a declarat Ministerul federal al Economiei, ca răspuns la o întrebare pusă de Sevim Dagdelen, parlamentar federal de la partidul Stânga, potrivit Agerpres.
Potrivit acestor informaţii, consultate de DPA, exporturile au fost limitate la “mărfuri pentru sectorul maritim”.
Probabil că aceasta înseamnă material pentru şase submarine clasa-214, care sunt construite în Turcia cu participarea semnificativă a concernului german ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS).
Dagdelen a calificat livrările continue de arme către Turcia ca “iresponsabile”.
“Exporturile de arme către regimul autoritar al Turciei trebuie oprite, atât permisele, cât şi exporturile reale”, a declarat Dagdelen.
Majoritatea germanilor sunt îngrijoraţi de un potenţial atac al Rusiei asupra unei ţări NATO, după…
Statul bulgar va garanta împrumuturi în valoare de 248,9 milioane de leva pentru proiectul Coridorului…
Sindicaliştii din administraţie protestează luni în Capitală, nemulţumiţi că măsurile anunţate de Executiv vor duce…
Preşedintele american Donald Trump a aplaudat sâmbătă "munca excelentă" a directorului FBI, Kash Patel, care…
Statul Major General al Forţelor Armate ale Ucrainei a raportat că Marina ucraineană a atacat…
Ministrul Apărării Ionuţ Moşteanu afirmă, referindu-se la drona care a intrat în spaţiul aerian al…
This website uses cookies.
Read More