Update articol:

Ucraina: Preşedintele Zelenski le cere occidentalilor să nu creeze panică, apreciind că principalul risc nu e o invazie rusă, ci ”destabilizarea din interior”

Volodimir Zelenski Sursa foto: Facebook

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski le-a cerut vineri occidentalilor să nu creeze panică în jurul tensiunilor cu Rusia, care este acuzată că pregăteşte o invazie în Ucraina, relatează AFP. El a estimat totodată că principalul risc pentru ţara sa îl reprezintă “destabilizarea din interior”, potrivit Agerpres.

“Nu avem nevoie de această panică”, pentru că “trebuie să stabilizăm economia” ţării, a subliniat Zelenski într-o conferinţă de presă pentru media străine.

“Probabilitatea unui atac (rus) există, nu a dispărut şi nu a fost mai puţin gravă în 2021”, dar “nu vedem o escaladare superioară celei care exista” anul trecut, a asigurat el.

În schimb, dacă ne luăm după media internaţionale şi “chiar după şefi de stat respectaţi”, s-ar putea crede “că suntem deja în război” în toată ţara, “că sunt trupe care avansează pe şosele. Dar nu este cazul”, a insistat Zelenski.

“Cât costă această panică pentru Ucraina?”, a punctat şeful statului.

“Cel mai mare risc pentru Ucraina” este “destabilizarea situaţiei din interiorul ţării”, mai curând decât ameninţarea unei invazii ruse, a mai adăugat preşedintele ucrainean.

BVB | Știri BVB

S.N. NUCLEARELECTRICA S.A. (SNN) (25/07/2025)

Convocare AGA O & E 03(04).09.2025

BITTNET SYSTEMS SA BUCURESTI (BNET) (25/07/2025)

Tranzactii management - art. 19 Reg. (UE) 596/2014

AROBS TRANSILVANIA SOFTWARE (AROBS) (25/07/2025)

Perioada inchisa de tranzactionare 28.07.2025 - 27.08.2025

SIMTEL TEAM (SMTL) (25/07/2025)

Perioada inchisa de tranzactionare 27.07.2025 - 26.08.2025