Update articol:

Ucraina: Viktor Orban cheamă la încetarea focului, pentru că “pierdem vieţi zilnic”

Viktor Orban Viktor Orban/ Sursa foto: Facebook

Ungaria “înţelege” suferinţa Ucrainei sfâşiate de război, dar nu există nicio şansă de victorie militară în războiul împotriva Rusiei şi, de aceea, încetarea focului şi discuţii de pace sunt necesare în loc de escaladarea războiului, a declarat prim-ministrul ungar Viktor Orban marţi la un forum economic la Doha, citat de agenţia MTI, potrivit Agerpres.

Punctul de vedere al Ungariei despre război diferă de cel al curentului principal european, pentru că această ţară este un vecin al Ucrainei, care are o minoritate maghiară considerabilă, a spus Orban într-o discuţie cu redactorul-şef al Bloomberg, John Micklethwait. Mulţi dintre aceşti maghiari şi-au pierdut viaţa în război, a adăugat el.

“Acest război este eşecul diplomaţiei. Nu ar fi trebuit niciodată să se întâmple”, a notat el.

Principala problemă nu este “cine a invadat pe cine”, ci să fie salvate vieţile care s-ar pierde dacă războiul va continua, a subliniat Orban.

După negocierea unui încetări a focului, problema unei noi “arhitecturi de securitate a continentului european” ar trebui de asemenea să fie pe agendă, a adăugat el.

BVB | Știri BVB

TRANSILVANIA INVESTMENTS ALLIANCE S.A. (TRANSI) (14/08/2025)

Informare Depozitarul Central - operare diminuare capital social - nr. actiuni

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (14/08/2025)

Erata in versiunea in limba engleza a Convocatorului AGA din 29 septembrie 2025

AROBS TRANSILVANIA SOFTWARE (AROBS) (14/08/2025)

Detalii teleconferinta rezultate financiare S1 2025

IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A. (IMP) (14/08/2025)

Data platii pentru fractiile rezultate ca urmare a Consolidarii Valorii Nominale

S.N.G.N. ROMGAZ S.A. (SNG) (14/08/2025)

Contracte cf. art. 234 lit. i) Reg. ASF 5 din 2018