Folosim cookie-uri pentru a analiza traficul și a îmbunătăți experiența ta.
RefuzAproximativ 600 de milioane de euro vor fi cheltuite de către Uniunea Europeană ca ajutor şi sprijin umanitar pentru refugiaţii din ţările din vecinătate, după ce Parlamentul European şi-a dat vineri acordul, relatează DPA.
Cea mai mare parte a banilor va fi cheltuită în Turcia. Eurodeputaţii au dat undă verde pentru 485 de milioane de euro care să permită continuarea ajutorului umanitar de urgenţă către refugiaţii din Turcia, potrivit Agerpres.
Banii vin în completarea sumei de şase miliarde de euro pentru refugiaţi pe care UE a promis-o Turciei ca parte a acordului din 2016 pentru limitarea afluxului de migranţi în blocul comunitar. Turcia găzduieşte 3,6 milioane de refugiaţi sirieni.
“UE îi va sprijini pe refugiaţii din Turcia atât timp când vor persista nevoile financiare. Această nouă finanţare arată preocuparea noastră profundă pentru cei mai vulnerabili, în special acum când coronavirusul a înrăutăţit situaţia lor oricum dificilă”, a declarat comisarul european pentru gestionarea crizelor, Janez Lenarcic.
În cadrul aceluiaşi vot, Parlamentul European a aprobat o schemă de sprijin de 100 de milioane de euro pentru refugiaţii şi comunităţile gazdă din Iordania şi Liban.
Bangkok, Thailanda, este orașul numărul 1 pentru Generația Z, în parte datorită scorurilor sale ridicate…
Canada a eliminat vineri multe dintre tarifele de retorsiune impuse SUA, marcând un pas semnificativ…
Cancelarul german Friedrich Merz a descris eforturile de a ajunge la un acord de pace…
Preşedinta Băncii Centrale Europene, Christine Lagarde, a declarat sâmbătă, la simpozionul anual al Rezervei Federale…
Importurile de țiței rusesc ale Reliance au crescut de la 3% înainte de războiul din…
Un atac cu drone ucrainene a provocat un incendiu de scurtă durată la centrala nucleară…
This website uses cookies.
Read More