Folosim cookie-uri pentru a analiza traficul și a îmbunătăți experiența ta.
RefuzSursa Pixabay
Ungaria, Serbia şi Slovenia vor începe să opereze în 2024 o piaţă regională de electricitate, a anunţat joi Ministerul ungar al Energiei, transmite MTI.
În acest scop, până la finele lui 2024 va fi înfiinţată o companie holding cu sediul la Budapesta care va fi deţinută de operatorii de transport şi de sistem din Ungaria, Serbia şi Slovenia.
Platforma europeană de tranzacţionare EPEX SPOT, care va furniza tehnologia pentru noua bursă regională de electricitate, va deţine şi ea o participaţie. Noua bursă va acoperi regiunile din Europa Centrală şi Balcanii de Nord.
Ministerul ungar al Energiei a precizat că această cooperare regională va stimula valoarea Hungarian Power Exchange (HUPX), piaţa de energie electrică pentru ziua următoare din Ungaria, pe care sunt intermediate tranzacţii echivalente cu 60-70% din consumul intern.
Libra Internet Bank, recunoscută ca una dintre cele mai active bănci în finanțarea dezvoltatorilor imobiliari…
Raiffeisen Bank România încheie prima jumătate a anului cu rezultate care confirmă menținerea strategiei de…
Firma de investiții Mozaik Investments anunță achiziția unei participații majoritare în cadrul Genesis College, una…
Autor: Corneliu Pivariu - General-maior (cu două stele) în retragere, expert in geopolitică și relații internaționale,…
Viktor Orban s-a aflat sâmbăta la Băile Tușnad, ca principal invitat al celei de-a 34-a…
Echipa Future Energy Leaders România, platforma de tineret al Comitetul Național Român al Consiliului Mondial…
This website uses cookies.
Read More