Update articol:

USR acuză că PSD şi PNL vor să forţeze din nou votul pentru Legea Romexpo, “pentru transferarea, cu titlu gratuit, a 46 hectare de teren către Camera de Comerţ a României”

romexpo.ro romexpo.ro

USR acuză că PSD şi PNL vor să forţeze din nou votul pentru ”Legea Romexpo”, care urmează să transfere, cu titlu gratuit, 46 hectare de teren către Camera de Comerţ a României.

Oficialii USR susţin: 

“PSD și PNL vor să forțeze din nou votul pentru „Legea Romexpo”, care urmează să transfere, cu titlu gratuit, 46 hectare de teren către Camera de Comerț a României.
Mai departe, pe terenurile obținute gratis de la stat, se dorește dezvoltarea unui proiect imobiliar.
⚠️ La prețul pieței, statul român ar putea obține 500 milioane de euro pe terenurile de la RomExpo.
🚩 500 de milioane de euro sunt taxele și impozitele a 212.000 de români plătiți pe salariul minim timp de un an.
🚩 500 de milioane înseamnă construirea unui spital regional ori a 5 spitale județene.
➡️ În urma presiunii USR, Președintele Klaus Iohannis a trimis la reexaminare legea marelui tun imobiliar. Imediat ce USR a fost exclus de la guvernare, presiunile au reînceput. Ca să ajungă la vot în plenul Senatului, legea trimisă la reexaminare de Președintele Iohannis are nevoie de un ultim raport de la Comisia economică.
‼️ Toate partidele ar trebui să pună pe primul plan interesele României și nu interesele imobiliare ale unor grupuri. Tocmai de aceea, terenul de la Romexpo nu poate fi cedat gratuit de stat. Avem nevoie să ne valorificăm activele statului în mod transparent și printr-o licitație deschisă adresată pieței și cu respectarea competiției.
Vom continua lupta pentru a opri marea hoție pe care ne-o pregătește noul USL”.

BVB | Știri BVB

Digi Communications N.V. (DIGI) (28/07/2025)

Consiliul Concurentei aproba tranzactia Digi - Telekom Romania Mobile

TRANSILVANIA INVESTMENTS ALLIANCE S.A. (TRANSI) (28/07/2025)

Autorizarea reducerii capitalului social si a modificarii Actului Constitutiv

ONE UNITED PROPERTIES (ONE) (28/07/2025)

Perioada inchisa de tranzactionare 29.07.2025-27.08.2025

FARMACEUTICA REMEDIA SA (RMAH) (28/07/2025)

Perioada inchisa 29.07.2025-27.08.2025

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (28/07/2025)

Proces de oferta publica de cumparare in cadrul programului de rascumparare