Energie

Von der Leyen anunţă un obiectiv de reducere cu 55% a emisiilor de gaze cu efect de seră până în 2030

Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a anunţat miercuri o propunere de reducere cu 55% a emisiilor de gaze cu efect de seră în Uniunea Europeană până în 2030 în raport cu nivelul din 1990, faţă de un obiectiv fixat în prezent la o diminuare cu 40%, cu scopul de a ajunge la o neutralitate în privinţa emisiilor de carbon până în 2050, relatează agenţiile internaţionale de presă, citate de Agerpres.

Această majorare a obiectivului de la 40% la 55%, care ar avea consecinţe pentru sectorul energetic, transporturi sau agricultură, “este prea mare pentru unii şi insuficientă pentru alţii. Însă economia şi industria noastre o vor putea face”, a declarat Ursula von der Leyen în primul său discurs privind starea Uniunii susţinut în Parlamentul European.

Ea a precizat că noul obiectiv este necesar pentru a plasa UE “ferm pe drumul” spre îndeplinirea planului său de a ajunge la neutralitate în privinţa emisiilor de carbon până în 2050, iar analizele Comisiei confirmă că o reducere cu 55% e emisiilor este posibilă economic.

Ursula von der Leyen a recunoscut că propunerea va diviza Parlamentul European şi statele membre, care vor trebui să aprobe această ţintă obligatorie juridic.

Pentru a contribui la realizarea obiectivului, ea a precizat că 30% din pachetul european de relansare în contextul pandemiei de coronavirus, reprezentând granturi şi credite de 750 de miliarde de euro, pe care UE ca întreg le va împrumuta, ar trebui obţinut prin obligaţiuni verzi.

Parlamentul European şi liderii din EU încă mai trebuie să ajungă la un acord asupra planului pentru 2030.

Discuţiile sunt tensionate, în contextul în care unele ţări susţin că nu pot face reduceri mai mari din cauza dependenţei lor economice de sectoarele puternic poluante, aşa cum este industria cărbunelui.

În schimb, activiştii de mediu spun că obiectivul de reducere cu 55% nu este suficient pentru a atinge scopul de neutralitate privind emisiile de carbon până în 2050.

Articole recente

ELECTROMAGNETICA S.A – Vânzarea stațiilor de încărcare vehicule electrice Lotul I și/sau Lotul II

ELECTROMAGNETICA S.A., cu sediul în Str. Calea Rahovei, nr. 266-268, București, sector  5, înregistrată la…

8 minute ago

Şeful US Air Force îşi va părăsi postul înainte de încheierea mandatului

Generalul David Allvin, aflat la conducerea Forţelor Aeriene ale Statelor Unite, îşi va părăsi funcţia…

34 de minute ago

Emisarul rus Kirill Dmitriev: A fost o zi importantă de diplomaţie

Emisarul special al preşedintelui rus Vladimir Putin pentru investiţii şi cooperare economică, Kirill Dmitriev, a…

59 de minute ago

Președintele finlandez îl consideră pe Putin “nedemn de încredere”

Președintele finlandez Alexander Stubb a declarat luni, la Washington, că omologul său rus Vladimir Putin…

o oră ago

Rutte spune că în discuţie este un acord de tip Articolul 5 pentru Ucraina, dar nu şi aderarea la NATO

Secretarul General al NATO, Mark Rutte, a declarat luni că în discuţie nu este aderarea…

o oră ago

This website uses cookies.

Read More