Prețurile petrolului brut din SUA au scăzut marți seara, după ce președintele Donald Trump a acceptat să suspende atacurile asupra Iranului pentru două săptămâni.
Contractul West Texas Intermediate cu livrare în luna mai a scăzut cu aproape 19%, ajungând la 91,64 dolari pe baril la ora 19:26 ET.
Trump a declarat că armistițiul de două săptămâni este condiționat de acordul Iranului privind deschiderea completă, imediată și sigură a Strâmtorii Hormuz. SUA au primit o propunere în 10 puncte din partea Iranului, care constituie o bază viabilă pentru negocieri, a spus el.
„Aproape toate punctele de dispută din trecut au fost convenite între Statele Unite și Iran, dar o perioadă de două săptămâni va permite finalizarea și consumarea acordului”, a declarat Trump într-o postare pe rețelele sociale.
Ministrul iranian de externe, Seyed Abbas Araghchi, a declarat că Teheranul va permite trecerea în siguranță prin strâmtoare timp de două săptămâni, prin „coordonarea cu forțele armate iraniene și ținând seama de limitările tehnice”.
„Dacă atacurile împotriva Iranului vor fi oprite, puternicele noastre forțe armate își vor înceta operațiunile defensive”, a declarat Araghchi într-o postare pe rețelele sociale.
Aparentul armistițiu a survenit cu mai puțin de două ore înainte de termenul limită stabilit de Trump pentru Iran, ora 20:00 ET, pentru redeschiderea strâmtorii.
Președintele amenințase că va bombarda fiecare pod și centrală electrică din Iran dacă liderii țării nu vor respecta termenul limită. Retorica lui Trump a luat o turnură amenințătoare marți dimineață, când a amenințat că va distruge întreaga civilizație a Iranului.
Președintele Trump a declarat că a fost de acord cu încetarea focului după discuții cu prim-ministrul pakistanez Shehbaz Sharif. Prim-ministrul îi ceruse lui Trump să amâne termenul limită pentru a permite continuarea negocierilor. Sharif a cerut, de asemenea, Iranului să redeschidă strâmtoarea în acea perioadă, ca gest de bunăvoință.
Exporturile de petrol prin strâmtoare au scăzut drastic din cauza atacurilor Iranului asupra navelor comerciale, provocând cea mai mare întrerupere a aprovizionării cu țiței din istorie.
Aproximativ 20% din aprovizionarea globală cu petrol trecea prin strâmtoare înainte ca SUA și Israelul să atace Iranul pe 28 februarie. Această rută maritimă îngustă leagă producătorii din Golful Persic de piețele globale.
Prețurile petrolului brut, ale combustibilului pentru avioane, ale motorinei și ale benzinei au crescut brusc în timpul războiului. Directorii executivi și analiștii din industria petrolieră au avertizat că penuria de combustibil se va răspândi în întreaga lume dacă strâmtoarea nu se redeschide complet.