“Faptul că pesediştii au o problemă cu lunga mea experienţă europeană confirmă că, pentru ei, Europa nu este ceva bun, pozitiv, spre care aspiră. Ei nu înţeleg că Europa ne face mai puternici, că suntem parte a culturii şi a civilizaţiei europene. În inima lor, mulţi politicieni PSD sunt anti-europeni”, a scris Mureşan pe Facebook.
Potrivit acestuia, social-democraţilor ‘nu le plac regulile, nu le plac legile, nu le place transparenţa’.
“De aceea se şi simt atât de bine alături de AUR. PSD-ul va ţine mereu România la marginea Europei. Eu cred că România merită să fie în mijlocul Europei”, a adăugat europarlamentarul Siegfried Mureşan.