Update articol:

Acordul privind exportul de cereale ucrainene a expirat

pixabay.com pixabay.com

Acordul cvadripartit care garantează de un an exportul de cereale ucrainene prin Marea Neagră a expirat luni seara, la miezul nopţii, la Istanbul (21:00 GMT), termenul limită stabilit când a fost reînnoit ultima dată pentru două luni, în mai, relatează AFP.

Rusia a refuzat să prelungească acordul, semnat la 22 iulie 2022 cu Ucraina sub egida Naţiunilor Unite şi a Turciei, denunţând obstacolele în comerţul cu produse agricole ruseşti.

Ultima navă care transportă cereale provenite din Ucraina prin Marea Neagră a fost inspectată luni seara la Istanbul, cu câteva ore înainte de expirarea acordului internaţional, a anunţat ONU, potrivit Agerpres.

Ucrainenii i-au acuzat în mod constant pe ruşi că întârzie în mod deliberat verificarea navelor şi a încărcăturilor.

Acordul privind exportul de cereale ucrainene a permis, în pofida războiului, exportul a peste trei milioane de tone de cereale şi produse agricole ucrainene.

BVB | Știri BVB
Sphera Franchise Group (SFG) (01/04/2026)

Document de informare - atribuirea cu titlu gratuit a unor actiuni directorilor

FONDUL DESCHIS DE INVESTITII GLOBINVEST ENERGY&FINANCIALS ETF (GIBEFETF) (01/04/2026)

Numarul de titluri de participare aflate in circulatie la 31.03.2026

S.N.G.N. ROMGAZ S.A. (SNG) (01/04/2026)

Contracte cf. art. 234 lit. i) Reg. ASF 5 din 2018

OMV PETROM S.A. (SNP) (01/04/2026)

Actualizare privind sonda de explorare Krum-1 din perimetrul Han Asparuh