Update articol:

ANRE: Consumul de electricitate a scăzut cu 5,3% în primele patru luni ale anului

bec energie Sursa Pixabay

Consumul naţional de energie electrică a fost mai mic cu 5,2% în perioada ianuarie – aprilie 2022, comparativ cu perioada similară a anului trecut, arată ultimul raport al Autorităţii Naţionale de Reglementare în Energie (ANRE).

Consumul clienţilor casnici a fost în scădere cu 3,2%, în timp ce consumul industrial a fost mai mic cu 6,3%.

Producţia de electricitate şi a fost şi ea în scădere cu 6,4% în perioada ianuarie – aprilie 2022.

Cea mai mare cantitate de energie electrică a fost produsă în hidrocentrale – 30% din total, în centrala nucleară de la Cernavodă – 22%, turbine eoliene – 18% şi centralele pe gaz – 9%.

În acelaşi timp, importurile de energie electrică au scăzut cu 13%, iar exporturile, cu 27%.

Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei – ANRE este autoritate administrativă autonomă, cu personalitate juridică, sub control parlamentar, finanţată integral din venituri proprii, independentă decizional, organizatoric şi funcţional, având ca obiect de activitate elaborarea, aprobarea şi monitorizarea aplicării reglementărilor obligatorii la nivel naţional necesare funcţionării sectorului şi pieţei energiei electrice, termice şi a gazelor naturale în condiţii de eficienţă, concurenţă, transparenţă şi protecţie a consumatorilor, potrivit Agerpres.

BVB | Știri BVB

ROCA INDUSTRY HOLDINGROCK1 S.A. (ROC1) (15/09/2025)

Hotarari AGEA & AGOA 15 septembrie 2025

EVERGENT INVESTMENTS S.A. (EVER) (15/09/2025)

Raport CA si Situatii Financiare Consolidate la 30 iunie 2025

STK EMERGENT (STK) (15/09/2025)

VAN la data 31.08.2025