Comerţul în multe economii emergente din Europa şi din statul vecin Turcia va fi afectat dacă ieşirea Marii Britanii din Uniunea Europeană va avea loc fără un acord de tranziţie, se arată într-un raport al Băncii Europene pentru Reconstrucţie şi Dezvolare (BERD) publicat vineri, transmite Reuters.
Instituţia financiară, care pompează anual miliarde de euro în Europa de Est şi în Turcia, a estimat că 6,8% din valoarea adăugată combinată a exporturilor regiunii va fi afectată de orice potenţială întrerupere a legăturilor comerciale. Cel mai ridicat procent va fi în Cipru, Turcia şi Polonia, pentru care piaţa britanică reprezintă între 7,9% şi 9,1% din totalul volumelor de export, se arată în raport, conform Agerpres.
Ieşirea Marii Britanii din UE fără un acord nu va afecta Europa de Est şi Turcia doar prin comerţul direct, ci şi prin exporturile indirecte, prin lanţul valoric interconectat la nivel european, avertizează BERD. Instituţia dă ca exemplu componentele auto exportate din Slovacia în Germania, unde sunt asamblate şi exportate ca produs final în Regatul Unit.
Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD) a fost înfiinţată în 1991 pentru a investi în fostele state din blocul comunist şi a le ajuta să facă tranziţia la economia de piaţă. În ultimii ani, BERD a început să-şi reorienteze atenţia dinspre fostul bloc sovietic spre Africa de Nord şi Orientul Mijociu. În prezent, BERD investeşte în Mongolia, Turcia, Maroc, Egipt, Tunisia şi Iordania, precum şi în Grecia şi Cipru, ţări din zona euro afectate însă de criza datoriilor.
BERD este unul dintre cei mai mari investitori instituţionali din România, cu investiţii de 7,6 miliarde euro în peste 400 de proiecte. Instituţia a susţinut în 2017 un număr de 29 de proiecte de investiţii în valoare de 546 milioane de euro. Din această finanţare, 93% au fost acordate sectorului privat.
Pe același subiect:
| Știri BVBIMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A. (IMP) (12/09/2025) Notificare - rascumparare actiuni proprii 08-12.09.2025
TURISM, HOTELURI, RESTAURANTE MAREA NEAGRA S.A. (EFO) (12/09/2025) Completare Convocare AGAE 14 10 2025
SOCEP S.A. (SOCP) (12/09/2025) Plata dividend 2024
LONGSHIELD INVESTMENT GROUP S.A. (LONG) (12/09/2025) VAN la data 31 august 2025
ONE UNITED PROPERTIES (ONE) (12/09/2025) Informare Depozitarul Central - operare diminuare capital social - nr. actiuni
Notificare - rascumparare actiuni proprii 08-12.09.2025
Completare Convocare AGAE 14 10 2025
Plata dividend 2024
VAN la data 31 august 2025
Informare Depozitarul Central - operare diminuare capital social - nr. actiuni