Folosim cookie-uri pentru a analiza traficul și a îmbunătăți experiența ta.
RefuzAcțiunile celui mai mare producător mondial de baterii, Contemporary Amperex Technology, au crescut cu până la 14% la debutul lor la bursa în Hong Kong, marți.
Acțiunile au fost tranzacționate ultima dată cu o creștere de 13%, la 298 de dolari hong kong pe acțiune, la bursa din Hong Kong, comparativ cu prețul de 263 de dolari hong kong pe acțiune din oferta publică inițială, potrivit CNBC.
IPO CATL a strâns 35,7 miliarde de dolari hong kong (4,6 miliarde de dolari) conform unui document depus de companie, devenind astfel cea mai mare listare globală din 2025. Acțiunile CATL la Bursa de Valori din Shenzhen, China continentală, au scăzut cu 0,5%, la aproximativ 260 de yuani chinezi.
„Cred că, pe măsură ce acțiunile H [Hong Kong] vor continua să înregistreze performanțe puternice, acestea vor trage în sus acțiunile A [China continentală]”, a declarat Neil Beveridge, analist de cercetare senior la Bernstein, pentru emisiunea „The China Connection” a CNBC.
„Faptul că acțiunile H se tranzacționează la un preț mai mare decât acțiunile A arată cât de excepțională este cererea pentru această companie, în special din partea investitorilor globali”, a adăugat el.
CATL a declarat în documentele depuse la Hong Kong că 90% din fondurile strânse vor fi destinate construirii viitoarei sale fabrici din Ungaria, care va furniza baterii clienților europeni din industria auto, printre care Stellantis, BMW și Volkswagen.
„Europa este o piață extrem de importantă pentru CATL”, a declarat Beveridge, adăugând că creșterea companiei în China va încetini în următorii ani din cauza penetrării deja ridicate a vânzărilor. «Europa are o penetrare de doar 20-25% [din vânzări], deci există încă un potențial de creștere semnificativ», a adăugat el.
Expansiunea globală a companiei a coincis cu extinderea unor producători chinezi de vehicule electrice de top, precum BYD. Cu toate acestea, aceste eforturi au întâmpinat un obstacol anul trecut, când SUA și UE au impus tarife punitive asupra vehiculelor electrice fabricate în China, invocând practici comerciale neloiale.
Compania s-a aflat, de asemenea, în centrul tensiunilor comerciale dintre SUA și China la începutul acestui an, Pentagonul plasând-o pe lista de supraveghere în ianuarie, din cauza unor legături suspectate cu armata chineză – acuzații pe care compania le-a respins.
În martie, CATL a înregistrat o scădere de 9,7% a veniturilor anuale pentru 2024, afectată de concurența intensă de pe piața chineză a vehiculelor electrice, care a pus presiune pe cel mai mare producător mondial de baterii. Cu toate acestea, profitul net al companiei a crescut cu 15% față de anul precedent.
Cererea de vehicule electrice în China, o piață critică pentru CATL, a câștigat avânt anul trecut, pe fondul unei combinații de subvenții și stimulente pentru consumatori. Vânzările de vehicule electrice în China au crescut la 11 milioane în 2024, o creștere de 40% față de anul precedent, potrivit datelor firmei britanice de cercetare Rho Motion.
„Credem cu tărie în CATL și investim în această companie în cadrul strategiei noastre globale privind vehiculele electrice. Este pur și simplu fenomenală, în opinia mea, este o companie pe care investitorii din acest domeniu trebuie să o dețină, alături de BYD”, a declarat Brendan Ahern, director de investiții la KraneShares.
Bank of America, China International Capital Corporation, Goldman Sachs, Morgan Stanely și JPMorgan Chase au fost managerii principali ai ofertei din Hong Kong.
Marți, în cadrul emisiunii Squawk Box Asia de la CNBC, Andy Maynard, director general și șef al departamentului de acțiuni la China Renaissance, a declarat că oferta publică inițială a CATL arată că investitorii încă se uită spre China pentru a găsi investiții de calitate, în ciuda recentelor tensiuni comerciale dintre Beijing și Washington.
Rezerva Federală a SUA (Fed) a menţinut dobânda de referinţă la un interval cuprins între…
Ionuţ Aurică a fost numit în funcţia de vicepreşedinte al Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală,…
Valentin Ionescu (foto stânga), Președintele Institutului de Studii Financiare (ISF) și Ieronim Ștefan (dreapta), coordonatorul…
Serviciul Geofizic al Academiei Ruse de Științe a publicat pe canalul său de Telegram foto…
Robert Cosmin Până a fost numit Director General Adjunct al SAI Muntenia Invest, pentru un…
Emiratele Arabe Unite (EAU) vor începe, cu acordul Israelului, construcţia unei conducte importante ce va…
This website uses cookies.
Read More