Update articol:

Ciolacu: Nu cred că aş fi dispus să-l nominalizez pe domnul Iohannis comisar european; Mihai Tudose – un candidat serios pentru zona de economie

Ciolacu: Nu cred că aş fi dispus să-l nominalizez pe domnul Iohannis comisar european; Mihai Tudose – un candidat serios pentru zona de economie
 - poza 1

Premierul Marcel Ciolacu a declarat că propunerea României pentru un post de comisar european va fi făcută după finalizarea negocierilor pe portofoliile din viitoarea Comisie Europeană.

El a răspuns astfel, întrebat miercuri seară la România TV, dacă-l va propune pe actualul preşedinte al României pentru un post de comisar european.

“Nu am avut niciodată o discuţie cu preşedintele Iohannis pentru un eventual mandat de comisar. Dar, vă spun fără nicio reţinere, nu cred că aş fi dispus să-l nominalizez pe domnul Iohannis comisar “, a declarat Marcel Ciolacu, potrivit Agerpres.

Întrebat dacă nominalizarea va fi europarlamentarul Mihai Tudose, pentru portofoliul Economie, el a spus că trebuie văzut întâi portofoliul care va reveni României.

“Haideţi să vedem portofoliul exact pe care o să-l negociem. E o procedură nu tocmai simplă. A cerut doamna Ursula şi bărbat şi femeie. Dânsa va avea şi un interviu propriu cu cei nominalizaţi, mi se pare foarte corect. Deci, haideţi să vedem portofoliul. Este un candidat serios Mihai Tudose pentru zona de economie. E şi om politic, are şi experienţă, e unul dintre candidaţi. Sunt mai mulţi colegi, nu vreau să intru în toate detaliile pentru că suntem în mijlocul unei negocieri. Plus că la noi, ca întotdeauna, e o struţo-cămilă, eu nominalizez, domnul preşedinte negociează în cadrul Consiliului “, a declarat Ciolacu.

El a precizat că nominalizarea ar urma să se producă în perioada septembrie-octombrie.

BVB | Știri BVB
AAGES S.A. (AAG) (15/12/2025)

Notificare - rascumparare actiuni proprii 08-12 decembrie 2025

OMV PETROM S.A. (SNP) (15/12/2025)

Pregatiri in desfasurare pentru campania de explorare offshore in Bulgaria

MedLife S.A. (M) (15/12/2025)

Notificare rascumparare actiuni proprii 8 - 12 decembrie 2025

BITTNET SYSTEMS SA BUCURESTI (BNET) (15/12/2025)

Notificare - rascumparare actiuni proprii 08.12.2025 - 12.12.2025