Update articol:

Comisia Europeană dezminte candidatura preşedintei Ursula von der Leyen la conducerea NATO

Ursula von der Leyen

Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, nu candidează la funcţia de secretar general al NATO, a declarat sâmbătă un purtător de cuvânt al Comisiei, citat de dpa, potrivit Agerpres.

Afirmaţiile despre acest subiect ale ziarului britanic The Sun sunt “speculaţii nefondate”, a comunicat Comisia, la solicitarea agenţiei respective.

Cotidianul publicase informaţia că – potrivit unei surse diplomatice – von der Leyen urmăreşte să devină succesoarea lui Jens Stoltenberg la conducerea Alianţei Nord-Atlantice. Alte surse ale ziarului afirmau că guvernul britanic se va opune unei astfel de numiri, din cauza greşelilor comise de preşedinta CE în perioada când a fost ministru al apărării din Germania.

Mandatul lui Stoltenberg a fost prelungit până în martie anul trecut, la scurt timp după ce a început invazia rusă în Ucraina, şi urmează s se încheie în 30 septembrie anul acesta. Politicianul norvegian în vârstă de 63 de ani este secretar general al NATO de aproape nouă ani, timp în care termenul pentru plecarea din funcţie a fost amânat de trei ori.

Recent, au apărut speculaţii conform cărora, în contextul războiului din Ucraina, ar putea avea loc o nouă prelungire. În acelaşi timp, unii diplomaţi au afirmat că menţinerea lui Stoltenberg la conducere ar putea da impresia că NATO nu poate ajunge la un acord privind un nou secretar general.

BVB | Știri BVB

PREFAB SA (PREH) (02/10/2025)

Reluare tranzactionare - ora 09:45 - conform Codului BVB - piata reglementata principala (Titlu II - art. 115 si Titlu III - art. 6) - Decizia nr. 955/01.10.2025 - aprobare document oferta publica de preluare obligatorie

BURSA DE VALORI BUCURESTI SA (BVB) (02/10/2025)

Razvan Szilagyi, parte a echipei BVB ca Director Financiar Adjunct

PREFAB SA (PREH) (02/10/2025)

Decizia ASF nr. 955/01.10.2025 - aprobare document oferta publica de preluare obligatorie

SOCIETATEA ENERGETICA ELECTRICA S.A. (EL) (02/10/2025)

Raport conf. art. 108 Legea 24/2017 (R)_DEER-EFSA

BANCA TRANSILVANIA S.A. (TLV) (02/10/2025)

Finalizaret achizitie Microinvest