Update articol:

Davos: Liderii economici apreciază rezilienţa creşterii economiei mondiale, în pofida perturbărilor

Davos: Liderii economici apreciază rezilienţa creşterii economiei mondiale, în pofida perturbărilor
 - poza 1

Oficiali de rang înalt din domeniul economiei mondiale au cerut la Forumul de la Davos ţărilor şi companiilor să filtreze turbulenţele de săptămâna aceasta provocate de disputele cu administraţia SUA şi să se concentreze pe sprijinirea creşterii şi lupta contra inegalităţilor, într-o lume în care comerţul îşi continuă expansiunea, iar cooperarea internaţională este mai necesară ca oricând, transmite AP.

Economia mondială arată o rezilienţă neaşteptată în pofida “zgomotului”, dar, deşi creşterea rezistă, apar îngrijorările legate de nivelul datoriei guvernamentale şi inegalitate, au apreciat preşedintele Băncii Centrale Europene, Christine Lagarde, directorul general al Fondului Monetar Internaţional, Kristalina Georgieva, şi directorul general al Organizaţiei Mondiale a Comerţului (OMC), Ngozi Okonjo-Iweala, la o masă rotundă în care au analizat perspectivele economiei mondiale.

Această rezilienţă continuă în pofida perturbărilor provocate de politica comercială a preşedintelui Donald Trump, care a ameninţat la Davos că va impune taxe vamale ţărilor care nu acceptă oferta SUA de a prelua Groenlanda, însă ulterior oficialul american şi-a retras propunerea vizând tarifele.

Ceea ce este necesar acum, au subliniat oficialii BCE, FMI şi OMC, sunt eforturile de stimulare a creşterii, pentru a compensa gradul ridicat de îndatorare la nivel global şi pentru a se asigura că tehnologiile care schimbă radical piaţa, cum ar fi inteligenţa artificială (AI), nu vor adânci inegalitatea sau nu vor devasta piaţa muncii. Însă Europa trebuie să-şi sporească productivitatea şi să-şi îmbunătăţească climatul de afaceri pentru investiţii.

Georgieva a explicat că FMI a îmbunătăţit recent previziunile privind creşterea economiei mondiale în acest an la 3,3%, ceea ce este “înălţător, dar nu suficient şi nu trebuie să ne lăsăm pradă nepăsării”. Nivelul actual al creşterii nu este suficient pentru a reduce “datoria care atârnă în jurul gâturilor noastre”, iar guvernele trebuie să fie atente ‘la cei care rămân în urmă’, a avertizat şeful FMI, potrivit Agerpres.

“Trebuie să ne uităm la un Plan B, sau Planuri B. Cred că am avut mult zgomot săptămâna aceasta. Trebuie să distingem indiciile de zgomot, trebuie să vorbim de alternative”, a afirmat Lagarde. Oficialul a reacţionat la criticile aduse Europei în timpul Forumului de la Davos precizând că “trebuie să le mulţumim criticilor”, pentru că au subliniat necesitatea ca Europa să-şi îmbunătăţească climatul de afaceri pentru investiţii şi să promoveze inovaţiile.

Lagarde a încercat să minimalizeze discursul provocator al premierului canadian Mark Carney, care a numit abordarea lui Trump “o ruptură” de ordinea internaţională bazată pe norme, comerţ şi cooperare, spunând că vechiul mod de lucru “nu se va întoarce”. “Din punct de vedere economic şi al afacerilor, suntem dependenţi unii de alţii”, a explicat şeful BCE.

Okonji-Oweal a subliniat că 72% din comerţul global încă se desfăşoară conform reglementărilor OMC, în care ţările sunt de acord să perceapă aceleaşi taxe tuturor partenerilor comerciali. Aceasta în pofida “celei mai semnificative perturbări din ultimii 80 de ani. Rezilienţa este integrată în sistem şi se vede. Nu cred că vom mai reveni la nivelul la care eram”, a susţinut liderul OMC.

Georgieva a oferit o perspectivă istorică: “Întotdeauna am făcut comerţ şi vom face mereu comerţ. Comerţul este ca un râu, ca apa: îi pui un obstacol, iar el îl ocoleşte. Da, va fi diferit, dar va exista întotdeauna necesitatea ca Ngozi să vegheze asupra comerţului mondial”.

Georgieva a admis, totodată, că lucrurile s-au schimbat definitiv: “Câţi dintre voi aţi văzut filmul ‘Vrăjitorul din Oz’? Nu mai suntem în Kansas.”

BVB | Știri BVB
BURSA DE VALORI BUCURESTI SA (BVB) (23/01/2026)

Conditii derulare etapa exercitare drept preferinta majorare capital social

S.N. NUCLEARELECTRICA S.A. (SNN) (23/01/2026)

Solicitare completare ordine de zi AGEA 12(13).02.2026

LONGSHIELD INVESTMENT GROUP S.A. (LONG) (23/01/2026)

Renuntare la numire in functia de director al SAI Muntenia Invest SA

ROCA INDUSTRY HOLDINGROCK1 S.A. (ROC1) (23/01/2026)

Convocare AGEA pentru data de 26 februarie 2026

SOCEP S.A. (SOCP) (23/01/2026)

Calendar financiar 2026