Update articol:

DNA: Dosar penal privind modul în care au fost achiziţionate dozele de vaccinuri anti-COVID 19

dna

Direcţia Naţională Anticorupţie a anunţat, marţi, că a înregistrat un dosar penal în care se desfăşoară cercetări cu privire la modalitatea de achiziţionare a dozelor de vaccinuri împotriva COVID-19.

Potrivit unui comunicat al DNA, a fost înregistrat un dosar penal având ca obiect modalitatea de achiziţionare a dozelor de vaccin anti-COVID-19, de la declanşarea pandemiei până în prezent.

“Urmărirea penală se desfăşoară cu privire la faptă (‘in rem’), respectiv abuz în serviciu cu obţinere de foloase necuvenite pentru sine sau pentru altul. Prin urmare, în acest moment, nicio persoană nu are calitatea de suspect sau inculpat”, informează procurorii anticorupţie.

DNA precizează că această etapă nu are caracterul formulării unor acuzaţii împotriva unei/unor persoane, ci are doar semnificaţia instituirii cadrului procesual care permite strângerea de probe necesare pentru a evalua dacă s-a produs ori dacă nu s-a produs vreo faptă ce ar intra sub incidenţă penală.

BVB | Știri BVB
AETA SA (ELGS) (08/01/2026)

Numire Reprezentant Permanent

C.N.T.E.E. TRANSELECTRICA (TEL) (08/01/2026)

Hotarari AGA O din data de 08 ianuarie 2026

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (08/01/2026)

AGEA - Compania Nationala Aeroporturi Bucuresti S.A.

LONGSHIELD INVESTMENT GROUP S.A. (LONG) (08/01/2026)

Informare Depozitarul Central - structura sintetica consolidata 29.12.2025

PROMATERIS S.A. (PPL) (08/01/2026)

Raport conf. art. 108 Legea 24/2017 (R) pentru Semestrul II 2025