Energie

EIA: Consumul global de energie va creşte până în 2050, devansând progresele pe partea de eficienţă

Consumul global de energie este posibil să crească până în 2050 şi să devanseze progresele realizate pe partea de eficienţă energetică, a informat miercuri Administraţia Americană pentru Informaţii în Domeniul Energiei (EIA), transmite Reuters, potrivit Agerpres.

Potrivit EIA, creşterea populaţiei mondiale, majorarea capacităţilor manufacturiere şi standardele mai bune de viaţă vor contribui la majorarea consumului de energie. De asemenea, emisiile globale de CO2 din energie vor creşte până în 2050 în conformitate cu majoritatea scenariilor prezentate de EIA.

Resursele energetice care nu au la bază combustibili fosili, precum energia nucleară şi regenerabilele, vor produce mai multă energie până în 2050 dar cel mai probabil această creştere nu va fi suficientă pentru a reduce emisiile globale de CO2 care au legătură cu energia conform actualelor legi şi reglementări, susţine EIA.

Conform estimărilor EIA, capacităţile globale de producţie a energiei electrice ar urma să înregistreze o creştere cuprinsă între 50% şi 100% până în 2050, iar producţia de electricitate cu 30% până la 76%.

De asemenea, producţia de electricitate din surse regenerabile şi centrale nucleare ar urma să reprezinte până la două treimi din producţia globală de electricitate în 2050, susţine EIA.

Administratorul EIA, Joseph DeCarolis, a precizat că energia fotovoltaică şi cea eoliană vor înregistra cele mai mari creşteri când vine vorba de producţia de electricitate. În schimb, cărbunele şi gazele naturale ar urma să fie responsabile pentru 27%, respectiv 38% din capacităţile de producţie de electricitate în anul 2050, la jumătate faţă de situaţia din 2022.

De asemenea, vânzările de vehicule electrice ar urma să ajungă la două miliarde de unităţi în 2050, iar vârful în ceea ce priveşte vânzările de automobile cu motoare pe ardere internă ar urma să fie atins undeva între 2027 şi 2033, a adăugat Joseph DeCarolis.

Orientul Mijlociu şi America de Nord sunt aşteptate să îşi majoreze producţia şi exporturile de gaze naturale, ca răspuns la creşterea cererii mondiale, în timp ce Europa Occidentală şi Asia vor rămâne importatoare de gaze naturale. Cererea de energie venită din China, India, Asia de Sud-Est şi Africa va stimula producţia de petrol şi gaze naturale.

Articole recente

Economia Germaniei în stagnare în semestrul I; după doi ani de ajustare, economia Germaniei va reveni pe creștere începând cu 2025 (Andrei Rădulescu)

de Andrei Rădulescu Destatis a publicat astăzi estimările preliminare cu privire la evoluția economiei Germaniei…

2 minute ago

Nicuşor Dan spune că vizita în SUA ar putea fi la începutul anului viitor: Trebuie pregătită foarte bine

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat, miercuri, că vizita sa oficială în Statele Unite ale Americii…

6 minute ago

Ludovic Orban ar putea face parte din Administraţia Prezidenţială (surse)

Ludovic Orban ar putea face parte din Administraţia Prezidenţială, au precizat, miercuri, surse politice, pentru…

14 minute ago

Trump impune Indiei taxe vamale de 25%, plus o penalitate pentru comerţul cu Rusia

Preşedintele american Donald Trump a anunţat miercuri că Statele Unite vor impune taxe vamale de…

43 de minute ago

Vulcanul Klyuchevskaya Sopka erupe în Kamchatka după cutremur — Serviciul RAS

Vulcanul Klyuchevskaya Sopka erupe în Kamchatka ca urmare a celui mai mare cutremur din 1952…

o oră ago

MIPE va face economii de 40,3 milioane de lei până la sfârşitul anului

Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene (MIPE) va realiza, până la sfârşitul anului, o economie de…

o oră ago

This website uses cookies.

Read More