Electrica a anunțat, azi, că este în curs de a explora posibilitatea participării sale, în cadrul unui potențial consorțiu format împreună cu Societatea de Administrare a Participatiilor in Energie S.A. (S.A.P.E. S.A.) și Societatea de Producere a Energiei Electrice in Hidrocentrale Hidroelectrica S.A., la procedura competitivă organizată de CEZ a.s. pentru vânzarea filialelor sale din România, potrivit unui raport transmis Bursei de Valori București.
Electrica va informa in mod prompt actionarii si investitorii in legatura cu orice aspecte privind potentiala participare in cadrul proiectului descris mai sus, ce vor trebui raportate in conformitate cu prevederile legale aplicabile.
SAPE este companie controlată 100% de statul roman, prin Ministerul Economiei, Energiei și Mediului de Afacerii.
CEZ a anunțat că scoate la vânzare distribuția de energie electrică din Oltenia, parcul eolian din Dobrogea (circa 600 MW, cel mai mare parc eolian de uscat din Europa), firma de furnizare, care are 1,4 milioane de clienți, și microhidrocentralele din zona Reșița (patru la număr, 22 MW putere instalată). CEZ a.s. a publicat anunțul de vânzare în data de 9 septembrie 2019. Peste 32 de potenţiali cumpărători şi-au manifestat interesul pentru activele CEZ, a anunţat grupul ceh pe 12 noiembrie 2019, într-un comunicat.