Piețele americane încep să privească dincolo de pandemie, întrucât America a ajuns săptămâna trecută la 100 de milioane de vaccinări, iar președintele Joe Biden și-a semnat pachetul de stimul economic de 1,9 trilioane de dolari, notează analistul eToro Ionuț Paulenco.
Ajutorul în valoare de 1.400 de dolari va ajunge în conturile majorității americanilor imediat după acest sfârșit de săptămână.
Un sondaj realizat de Bank of America a constatat că majoritatea oamenilor, chiar și printre categoriile cu venituri mai mici, intenționează să economisească banii, să achite datoriile sau să investească. Având în vedere că aproximativ jumătate dintre americani investesc în acțiuni, o parte din bani ar putea ajunge de fapt pe piețele financiare.
În mod tradițional, americanii au folosit reducerile fiscale pentru a cumpăra produse cu prețuri mari, cum ar fi vehiculele. Vârsta medie actuală a mașinilor din America a ajuns la un nivel record de 11,9 ani, 25% dintre vehicule având peste 16 ani vechime. Aceasta ar putea fi o veste bună pentru GM (NYSE: GM), Ford (NYSE: F) și Toyota (NYSE: TM), liderii de piață din Statele Unite, deoarece persoanele vaccinate care se întorc la locurile de muncă ar putea căuta automobile noi pe măsură ce lockdowns se termină și mașinile devin din nou utile.
Indicele Dow Jones a închis ședința de tranzacționare cu o creștere de 4,1%, în săptămâna trecută, atingând un nivel record de 32.778,64, cu cea mai mare creștere săptămânală din noiembrie. Indicele S&P 500 a încheiat săptămâna cu un plus de 2,6%, în timp ce Nasdaq a închis săptămâna cu o creștere de 3%, având și el cea mai puternică săptămână de la începutul lunii februarie.
Scădere accentuată a comerțului dintre Marea Britanie și UE
Pe cealaltă parte a Atlanticului, economia Regatului Unit a scăzut cu 2,9% în ianuarie din cauza lockdown-urilor și a efectelor Brexitului. Scăderea a fost mai mică decât previziunile analiștilor, care anticipau o contracție de 4.9%, dar comerțul cu Uniunea Europeană a scăzut drastic. Exporturile de bunuri către UE au scăzut cu 40,7% față de decembrie, iar importurile cu 28,8%, de departe cele mai mari scăderi din 1997 de cȃnd se raportează aceste cifre.
Pe continent, Banca Centrală Europeană a oferit asigurări că va oferi mai mult sprijin economiei dacă este necesar și și-a intensificat programul de cumpărare a obligațiunilor. Piețele europene au încheiat săptămâna ușor în scădere, cu excepția Londrei FTSE 100, care a crescut cu 0,36% în timp ce lira sterlina s-a depreciat.
Piețele asiatice au încheiat săptămâna pe plus în cea mai mare parte, cu o notă de optimism după semnarea pachetului de stimul economic în SUA.