„Suntem convinși că Ždanoka nu este un caz izolat”, au scris trei europarlamentari într-o scrisoare
În timp ce Parlamentul European investighează o parlamentară letonă suspectată că este un spion rus, conaționalii ei din cameră avertizează că există și alții ca ea, potrivit Politico.
„Există și alți europarlamentari… care servesc cu bună știință interesele Rusiei”, au scris europarlamentarii Sandra Kalniete, Roberts Zīle și Ivars Ijabs, într-o scrisoare obținută de Politico.
Parlamentul European a anunţat marţi că a deschis o anchetă asupra unei eurodeputate letone, acuzată în urma unei anchete realizate de un site de investigaţii că a desfăşurat activităţi de spionaj în beneficiul Moscovei în ultimele două decenii, relatează AFP.
Potrivit site-ului de investigaţii rus The Insider (cu sediul în Letonia), Tatjana Zdanoka, eurodeputată neafiliată din 2004, ar fi colaborat de anul următor cu serviciile de securitate ruse (FSB).
Politiciana ar fi “apărat în mod deschis” poziţiile Moscovei, scrie The Insider într-un lung articol bazat pe schimburi de e-mail-uri între Zdanoka şi agenţi ruşi, incluzând “rapoarte explicite şi detaliate despre activitatea ei ca europarlamentar”.
Aceste e-mail-uri se referă la “întâlniri fizice la Moscova sau la Bruxelles” şi la “cereri de finanţare provenite din surse ruseşti pentru activităţile sale politice”, conform acestei anchete realizate împreună cu alte mass-media, printre care un site eston şi ziarul suedez Expressen.
Ždanoka a negat aceste afirmații. Ea a fost unul dintre cei 13 europarlamentari care, în martie 2022, au votat împotriva unei rezoluții de condamnare a invaziei pe scară largă a Ucrainei de către Rusia, care a determinat-o să fie exclusă din grupul Verzilor/ALE. Ždanoka este acum europarlamentar neafiliat.
„Suntem convinși că Ždanoka nu este un caz izolat”, au scris cei trei europarlamentari letoni, invocând îngrijorarea cu privire la „intervenții publice, dosare de vot, evenimente organizate, precum și activități ascunse suspecte”.
„Grupul Verzilor/ALE trebuie să poarte un grad de responsabilitate pentru cooperarea pe termen lung, sprijinul financiar și schimbul de informații cu Ždanoka din iulie 2004 până în martie 2022”, a adăugat grupul.
Grupul Verzilor/ALE a transmis o declarație marți în care a spus că este „profund îngrijorat” de acuzații și a cerut ca Ždanoka să fie interzisă din Parlament pe durata anchetei.
Preşedinta Parlamentului European, malteza Roberta Metsola, “ia foarte în serios aceste acuzaţii şi a trimis cazul Comitetului Consultativ pentru Codul de Conduită, ceea ce înseamnă că au fost deschise anchete” în cadrul instituţiei, potrivit purtătorului său de cuvânt.
“Luăm notă de faptul că aceste acuzaţii au fost semnalate în ţara (Tatjanei Zdanoka) de ceva vreme”, în timp ce “toţi europarlamentarii sunt supuşi aceloraşi reguli în ceea ce priveşte independenţa mandatului sau etica”, a adăugat serviciul de presă al Parlamentului, fără a dori să comenteze în detaliu.
Pe lângă ancheta internă deschisă de instituţie, se face referire la eventuale proceduri pe care autorităţile letone le-ar putea întreprinde în acest caz.
Aceste suspiciuni de spionaj apar în condiţiile în care Parlamentul European a fost zdruncinat la sfârşitul anului 2022 de Qatargate, un presupus scandal de corupţie care a implicat mai mulţi europarlamentari, suspectaţi că au acţionat în favoarea Qatarului şi Marocului în schimbul unor sume de bani.