Update articol:
Forumul Gazelor Naturale 2025

Felix Lucian CĂPRARIU: Energia, unul din cele mai importante costuri de producție ale antreprenorilor; Tendința este ca antreprenorii să devină și producători de energie

Felix Lucian CĂPRARIU: Energia, unul din cele mai importante costuri de producție ale antreprenorilor; Tendința este ca antreprenorii să devină și producători de energie
 - poza 1

Antreprenorii au două componente importante în costul de producție: resursa umană și energia, a spus Felix Lucian CĂPRARIU, Președintele Patronatului Întreprinderilor Mici și Mijlocii București-Ilfov, la Forumul Gazelor Naturale 2025, organizat de Financial Intelligence, pe 19 noiembrie.

Domnia sa a spus că antreprenorii au trebuit să se adapteze modificărilor de reglementare și de strategie, făcute de autorități de-a lungul anilor. Toate acestea au modificat costurile pentru antreprenori, care au fost nevoiți să acopere aceste creșteri: “Unii au plecat acasă, alții au dat faliment. Cei care au rezistat, mai ales după pandemie, au învățat din mers și-au descoperit o altă variantă – să-și producă singuri energia. Noi am devenit unii din jucătorii de piață, din simplu consumator vrem să devenim producător. Ne facem parcuri fotovoltaice, ne vom face și capacități de stocare, pentru a nu mai suporta costurile pe dezechilibru. Vă pot spune că, acum, suportăm aceste costuri, le vedem în fiecare lună cum cresc exponențial”.

Domnia sa a spus că antreprenorii români au învățat din experiența altor țări, precum Norvegia, Franța, Italia, Grecia: “Am învățat ce înseamnă cogenerare, ne-am bătut cu ministerele pentru a ne susține mecanismele de finanțare europeană pe partea de cogenerare proprie, pompele de căldură. Au învățat chiar și companiile de stat. Ne uităm la aeroporturi – toate au aplicat pentru finanțări pe componenta de regenerabile, inclusiv partea de cogenerare, inclusiv partea de pompe de căldură. Au de câștigat, la fel ca și noi”.

Din punctul său de vedere, strategia energetică ar trebui adaptată din nou, la ceea ce înseamnă viitorul exercițiul financiar la nivelul Uniunii Europene, unde negocierile au loc constant.

De asemenea, domnul Căprariu a subliniat faptul că resursele care vor fi extrase din Marea Neagră vor trebui să aducă plus valoare în economie: “Dacă ne gândim că vom folosi gazul natural doar pe o componentă de consum direct, aceea nu generează plus valoare, trebuie să o ducem în zona de plus valoare adăugată, ridicată, acolo ar fi cel mai mare avantaj.”

În opinia sa, strategiile naționale trebuie să țină cont și de mediul privat, care generează cea mai mare parte din PIB.

BVB | Știri BVB
FONDUL DESCHIS DE INVESTITII ETF BET BRK (BKBETETF) (05/01/2026)

Notificare cu privire la numarul de titluri de participare aflate in circulatie

EVERGENT INVESTMENTS S.A. (EVER) (05/01/2026)

Raport curent - Lichidare Regal SA

FONDUL DESCHIS DE INVESTITII GLOBINVEST ENERGY&FINANCIALS ETF (GIBEFETF) (05/01/2026)

Numarul de titluri de participare aflate in circulatie la 31.12.2025

S.N.G.N. ROMGAZ S.A. (SNG) (05/01/2026)

Act aditional Contract finantare PNI - CTE Iernut

FONDUL DESCHIS DE INVESTITII ETF ENERGIE PATRIA-TRADEVILLE (PTENGETF) (05/01/2026)

Notificare cu privire la numarul de titluri de participare aflate in circulatie