Update articol:

Finanţele au atras, marţi, 75 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitaţia de luni

Finanţele au atras, marţi, 75 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitaţia de luni
 - poza 1

Ministerul Finanţelor Publice (MFP) a atras, marţi, 75 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitaţia de luni, când a împrumutat 998,9 de milioane de lei, la o dobândă de 3,85% pe an, printr-o emisiune de obligaţiuni de stat benchmark, cu maturitatea reziduală la 37 de luni, potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR).

Valoarea nominală a emisiunii suplimentare a fost de 75 de milioane de lei, iar ofertele de 300 de milioane de lei.

Ministerul Finanţelor Publice (MFP) a planificat, în iulie 2019, împrumuturi de la băncile comerciale de 4,21 miliarde de lei, din care 300 milioane de lei printr-o emisiune de certificate de trezorerie cu discont şi 3,4 miliarde de lei prin noi emisiuni de obligaţiuni de stat, la care se poate adăuga suma de 510 de milioane de lei prin sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, aferente licitaţiilor de obligaţiuni.

Faţă de luna iunie, împrumuturile programate de MFP în iulie sunt mai mici cu 215 milioane de lei, respectiv cu 4,86%. Sumele vor fi destinate refinanţării datoriei publice şi finanţării deficitului bugetului de stat, potrivit Agerpres.

BVB | Știri BVB
PURCARI WINERIES PUBLIC COMPANY LIMITED (WINE) (08/12/2025)

Tranzactii management - art. 19 Reg. (UE) 596/2014

LONGSHIELD INVESTMENT GROUP S.A. (LONG) (08/12/2025)

Autorizare ASF a modificarilor din Actul constitutiv al LONGSHIELD

BRD - GROUPE SOCIETE GENERALE S.A. (BRD) (08/12/2025)

Prelungire mandat DGA Piete Financiare

CHIMCOMPLEX S.A. BORZESTI (CRC) (08/12/2025)

Schimbari in structura de management

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (08/12/2025)

Raspunsul Administratorului Fondului la scrisoarea CR din 25 noiembrie 2025