Real Estate

FNGCIMM – Programul NOUA CASĂ 2025 a devenit operațional

Fondul Național de Garantare a Creditelor pentru Întreprinderile Mici și Mijlocii, anunță potențialii beneficiari că Programul NOUA CASĂ 2025, a devenit operațional după ce plafonul de garantare aprobat de către Ministerul de Finanțe în valoare de 500 milioane lei, a fost alocat celor 13 finanțatori înscriși în progran.

Programul NOUA CASĂ rămâne un produs de creditare avantajos, atât prin avansul minim solicitat de doar 5%, cât și prin comisionul de administrare de 0,15%/ anual, calculat la soldul garanției. Programul continuă să beneficieze de condiții preferențiale, cu 30% mai reduse decât nivelul pieței, în ceea ce privește nivelul onorariilor notariale pentru autentificarea contractelor de vânzare-cumpărare și a oricăror altor acte care se încheie, cu anumite excepții prevăzute în mod expres în legislația incidentă.

Băncile care s-au înscris în program și anul acesta și cărora FNGCIMM le-a alocat plafoane de garantare sunt: Alpha Bank, BCR, BRD-GSG, CEC Bank, Banca Transilvania, ING Bank, Raiffeisen Bank, Libra Intrnet Bank, EXIM Banca Românească, Unicredit Bank, Garanti Bank, Vista Bank, și Techventures Bank. Astfel, românii care doresc să-și achiziționeze o locuință, pot apela la una dintre băncile partenere, pentru întocmirea dosarului de credit și înaintarea acestuia către FNGCIMM, în vederea obținerii garanției de stat.

Informații complete privind condițiile de eligibilitate, documentele solicitate și modul de accesare a programului Noua Casă sunt publicate pe site-ul www.fngcimm.ro, iar pentru accesarea facilă a programului, încurajăm beneficiarii să consulte Ghidul Noua Casă 2025, pus la dispoziție FNGCIMM la adresa  https://www.fngcimm.ro/attachment/otTUu_NC%20Ghid%202024.pdf .

De la lansarea Programului PRIMA CASĂ, în anul 2009, până la finele lunii decembrie 2024, FNGCIMM a acordat un număr de 334.048 garanţii, în valoare totală de 31.6 miliarde lei, ce au susținut credite în valoare de peste 64 miliarde lei.

Rata de default efectivă a garanțiilor este de 0,35%, acesta situându-se cu mult sub rata de neperformanță a creditelor aferente debitorilor persoane fizice pe întregul sistem banca.

 

Articole recente

Ministrul ucrainean de externe, mesaj pentru Péter Szijjártó: “Poți să-ți trimiți plângerile – și amenințările – prietenilor tăi de la Moscova”

Ungaria îşi poate ”adresa plângerile şi ameninţările prietenilor săi de la Moscova” şi nu Kievului,…

5 minute ago

UE a importat gaze lichefiate ruseşti în valoare de 4,48 miliarde euro în primul semestru

Uniunea Europeană a importat, în primele şase luni ale acestui an, gaze lichefiate din Rusia…

11 minute ago

Federația SILVA Proiectul de „reformă” a ROMSILVA este greșit! Silvicultorii ies din nou în stradă să protesteze

Federația Sindicatelor din Silvicultură SILVA a atras atenția încă de la apariția draftului de proiect…

13 minute ago

Peter Szijjarto: Ucraina a atacat din nou conducta de petrol care duce spre Ungaria; Este revoltător și inacceptabil!

Ucraina a atacat din nou conducta de petrol care duce spre Ungaria, ceea ce a…

16 minute ago

Surse: Noi modificări la pensiile din Pilonul II; Plată unică de până la 30% din sumă și eșalonare pe 8 ani

Surse guvernamentale au declarat pentru Antena 3 CNN că sunt luate în calcul câteva modificări…

22 de minute ago

This website uses cookies.

Read More