Update articol:

Franklin Templeton vrea să administreze Fondul Proprietatea, pentru un nou mandat de patru ani; FT propune un comision de cel mult 1,65% pe capitalizare și 2% pentru dividende sau răscumpărări

Franklin Templeton vrea să administreze Fondul Proprietatea, pentru un nou mandat de patru ani; FT propune un comision de cel mult 1,65% pe capitalizare și 2% pentru dividende sau răscumpărări
 - poza 1

Franklin Templeton își reafirmă angajamentul pentru un nou mandat de patru ani în calitate de administrator unic și administrator de fond de investiții alternative al Fondului Proprietatea și propune un comision de cel mult 1,65% pe capitalizare și 2% pentru dividende sau răscumpărări, potrivit unui comunicat de presă transmis azi. FT susține că mandatul ar asigura continuitatea, stabilitatea și concentrarea pe crearea de valoare pentru acționari.

Tabelul de mai jos prezintă principalii termeni comerciali ai Acordului de Administrare propus a fi încheiat între Fondul Proprietatea S.A. și Franklin Templeton International Services S.à r.l. pentru un mandat de patru ani, urmare a negocierilor dintre Franklin Templeton și Comitetul Reprezentanților:

Franklin Templeton vrea să administreze Fondul Proprietatea, pentru un nou mandat de patru ani; FT propune un comision de cel mult 1,65% pe capitalizare și 2% pentru dividende sau răscumpărări
 - poza 2

Astfel, comisionul de bază este de 1,65% pe an pentru capitalizarea de piaţă de până la 300 milioane dolari şi 1,50% pentru ceea ce depăşeşte acest prag, și comisionul de distribuire ar fi de 2% pe răscumpărări, dividende, restituiri de capital.

Ca urmare a hotărârii acționarilor Fondului, adoptată în cadrul Adunării Generale Ordinare a Acționarilor („AGA”) din 29 septembrie 2025, acționarii sunt  invitați să voteze la următoarea AGA a Fondului, programată pentru 26/27 februarie 2026, aprobarea (a) numirii Franklin Templeton International Services S.À R.L., în calitate de administrator unic al Fondului Proprietatea, care acționează și ca administrator de fonduri de investiții alternative al Fondului Proprietatea, pentru o durată de patru ani, începând cu 1 aprilie 2026 și până la 1 aprilie 2030, și (b) termenii comerciali, împreună cu semnarea noului Contract de Administrare între Fondul Proprietatea și Franklin Templeton International Services S.À R.L., așa cum este descris în materialele justificative disponibile pe site-ul Fondului, în secțiunea dedicată AGA, se arată în comunicat: “În ultimii 15 ani, sub conducerea Fondului de către Franklin Templeton, Fondul Proprietatea a jucat un rol vital în protejarea drepturilor acționarilor minoritari, militând activ pentru îmbunătățirea guvernanței corporative, a transparenței, a eficienței, a profitabilității și a responsabilității în cadrul companiilor de stat. Această abordare a contribuit la generarea de valoare atât pentru investitorii Fondului, cât și pentru ceilalți acționari ai companiilor din portofoliu. Relația noastră de lungă durată cu Fondul demonstrează prin acțiuni concrete și nu doar cuvinte, rolul nostru important drept partener de încredere pentru acționari.”

Daniel Naftali, Manager de Portofoliu al Fondului Proprietatea, a declarat: „Franklin Templeton se află în cea mai bună poziție pentru a continua să creeze valoare pentru toți acționarii săi, bazându-se pe implementarea unei strategii bine dovedite de creștere a valorii companiilor din portofoliu, pe implicarea activă în relația cu companiile din portofoliul Fondului și pe distribuțiile de numerar către acționari.”

De la data calculului performanței Fondului până la 31 decembrie 2025, strategia Franklin Templeton a generat un randament total pentru acționari de 1.340% pentru acțiunile Fondului și de 494% pentru valoarea activului net (VAN) în RON[1]. Performanța prețului acțiunilor Fondului a depășit principalii indici globali, regionali și locali, inclusiv MSCI ACWI, S&P 500, STOXX Europe 600, MSCI Emerging Markets și indicii Bursei de Valori București în această perioadă.

În ultimii 15 ani, Fondul a contribuit la atragerea a aproximativ 1,5 miliarde USD în noi investiții străine de portofoliu în România și a finalizat aproximativ 50 de tranzacții cu o valoare totală de aproximativ 4,3 miliarde USD. Acestea includ listarea istorică a Hidroelectrica S.A., cel mai mare IPO din România, al treilea ca mărime pe o bursă de valori din Europa Centrală și cel mai mare IPO din Europa în 2023.

În același timp, peste 29,2 miliarde RON / 7,1 miliarde USD au fost returnate acționarilor Fondului prin dividende, returnări de capital și programe de răscumpărare de acțiuni. Franklin Templeton a susținut, de asemenea, creșterea vizibilității și atractivității României ca destinație de investiții printr-un implicare susținută în comunitatea investitorilor, inclusiv mii de întâlniri cu investitorii, conferințe telefonice și participarea la roadshow-uri și evenimente pentru investitori.

Privind spre un nou mandat, Franklin Templeton își menține angajamentul de a acționa în interesul tuturor acționarilor Fondului Proprietatea, de a continua administrarea disciplinată și responsabilă a portofoliului și de a urmări oportunități de creare de valoare în deplină conformitate cu cadrul legal și de reglementare aplicabil.

Administratorul Fondului recomandă acționarilor să susțină un nou mandat de patru ani pentru Franklin Templeton pentru a continua să administreze Fondul Proprietatea. Acest lucru ar oferi continuitate, stabilitate și ar sprijini consolidarea in continuare a unui istoric solid în crearea de valoare pentru toți acționarii, permițând în același timp continuarea implementării  unei strategii de investiții care vizează sa contribuie la dezvoltarea pieței de capital din România.

[1] Data începerii calculului performanţei pentru VAN este 31 decembrie 2010, iar pentru preţul acţiunii este 25 ianuarie 2011.

BVB | Știri BVB
TERAPLAST SA (TRP) (26/01/2026)

Teraplast aniverseaza 130 de ani de traditie printr-un rebranding strategic

MedLife S.A. (M) (26/01/2026)

Notificare rascumparare actiuni proprii 19 - 23 ianuarie 2026