Update articol:
Petrom a depus la ANRM declarația de descoperire comerciala pentru zăcământul de gaze Neptun Deep din Marea Neagră

Gal, ANRM: A fost depusă o documentație clasificată secret serviciu. O analizăm să vedem dacă este conformă cu legislația în vigoare.

Sorin Gal

Sorin Călin GAL, Director General și președinte interimar al Agenției Naționale pentru Resurse Minerale (ANRM), a confirmat, pentru Financial Intelligence, că Petrom a depus declarația de descoperire comerciala pentru zăcământul de gaze Neptun Deep din Marea Neagră.

Sorin Gal ne-a transmis: “A fost depusă o documentație clasificată secret serviciu. O analizăm să vedem dacă este conformă cu legislația în vigoare”.

Informatia a fost confirmata, anterior, si de reprezentantii OMV Petrom: “Declarația de descoperire comercială reprezintă un pas intermediar în procesul de luare a deciziei finale de investiție si începerii dezvoltării. Investiția totala a titularilor pentru dezvoltarea proiectului a fost estimata la pana 4 miliarde de euro.

In contextul îndeplinirii tuturor pașilor procedurali, decizia finală de investiție este estimată pentru mijlocul anului 2023, iar prima producție de gaze pentru începutul anului 2027.”

BVB | Știri BVB
AQUILA PART PROD COM (AQ) (18/11/2025)

Tranzactii management - art. 19 Reg. (UE) 596/2014

AROBS TRANSILVANIA SOFTWARE (AROBS) (18/11/2025)

Inregistrare teleconferinta rezultate T3 2025

SSIF BRK FINANCIAL GROUP SA (BRK) (18/11/2025)

Teleconferinta rezultate financiare trimestriale la 30 septembrie 2025