- Actualizare: Două explozii cauzate de “atacuri teroriste” au ucis peste 100 de persoane şi rănit 170 la o ceremonie în Iran pentru comemorarea generalului Qassem Soleimani, comandantul Forţei Al-Quds din cadrul Corpului Gărzilor Revoluţionare, ucis de o dronă americană în 2020, au anunţat miercuri oficiali iranieni, citaţi de Reuters.
- O actualizare a autorităților arată că cel puțin 73 de persoane au fost ucise și 170 au fost rănite în explozii.
Două explozii provocate de “atacuri teroriste” au ucis peste 70 de persoane şi rănit alte zeci în apropierea unui cimitir din Iran, unde avea loc o ceremonie de comemorare a asasinării comandantului Forţei Al-Quds din cadrul Corpului Gărzilor Revoluţionare ale Iranului în 2020, generalul Qassem Soleimani, într-un atac cu dronă al Statelor Unite, a relatat miercuri presa de stat iraniană, citată de Reuters.
Televiziunea de stat iraniană a raportat o primă şi apoi o a doua explozie în timpul ceremoniei ţinute în cimitirul din oraşul Kerman (sud-est), unde este înmormântat Soleimani.
Nournews, agenţie semi-oficială, a relatat mai devreme că “mai multe recipiente cu gaz au explodat pe drumul ce duce la cimitir”.
Agenţia de stat IRNA anunţă: “Prima explozie a avut loc la 700 de metri de mormântul generalului martir Qassem Soleimani, iar a doua explozie a avut loc la un kilometru de acesta. Numeroase persoane luau parte la cea de-a patra comemorare a martiriului generalului Soleimani în orașul său Kerman, când au avut loc exploziile. Exploziile au dispersat pe cei îndoliați din cimitirul lui Kerman, iar ambulanțele s-au grăbit să aducă răniții la spitalele din oraș.
Reza Fallah, șeful Semilunii Roșii din provincia Kerman, a declarat pentru IRNA că aproximativ 170 de persoane rănite au fost transportate la spitale până acum. Fallah a mai spus că s-a auzit o explozie puternică, iar oficialii examinează cauza exploziei”.
Televiziunea de stat a arătat echipe de salvare ale Semilunii Roşii evacuând răniţii de la ceremonie, la care sute de iranieni se adunaseră pentru a comemora moartea lui Soleimani. Potrivit unor agenţii de presă iraniene, cel puţin 50 de persoane au fost rănite.
“Incidentul este un atac terorist”, a afirmat televiziunea de stat, citându-l pe Rahman Jalali, adjunct al guvernatorului provinciei Kerman, în sudul Iranului, adaugă France Presse.
“Echipele noastre de răspuns rapid evacuează răniţii (…). Dar există valuri de mulţimi care blochează drumurile”, a declarat Reza Fallah, şeful Semilunii Roşii în provincia Kerman, la televiziunea de stat.
Soleimani, care este originar din provincia Kerman a Iranului, a fost înmormântat în Cimitirul Martirilor din capitala provinciei.