Update articol:
ROMANIAN SUSTAINABILITY FORUM

Iuliana PĂNESCU, Premier Energy: 2022 va fi primul an în care Premier Energy România va publica un raport de ESG

panescu

2021 este anul de cotitură în ceea ce privește ESG pentru Premier Energy România, a spus Iuliana PĂNESCU, Head of Treasury la Premier Energy, la prima ediție a evenimentului Romanian Sustainability Forum, cu tema ”Raportarea de Sustenabilitate – Oportunitate sau amenințare pentru companiile din România”, organizat de Financial Intellingence, marți, 22 februarie 2022.

Ea a precizat ca Premier Energy România s-a aliniat politicilor grupului, adică are o politică de ESG: „Constatăm că există un interes din ce în ce mai mare în piața din România, în sfera de mediu, social, guvernanță corporativă, și nu neapărat doar din perspectiva acționarilor. Observăm că și actorii din mediul de afaceri, autoritatile de reglementare sau clienții sunt din ce în ce mai interesați să vadă în ce măsură companiile publică, pe lângă informațiile de natură financiară sau de audit, și aceste informații care vin din sfera de sustenabilitate. E drept ca, momentan, nu e o abordare unitară. Pentru noi, este o acțiune voluntară, facem acest lucru din dorința de a ne alinia la aceste practici și în același timp să arătăm că ne pasă. 2022 va fi primul an în care Premier Energy România va publica un raport de ESG. Vom urmări în special cele trei direcții mari și bineînțeles că una dintre preocupările principale ale noastre este componenta de „verde”.”

Iuliana Panescu a mai spus: ”Pentru noi, reducerea emisiilor de CO2 (in vederea atingerii tintelor climatice) este principalul aspect la care ne uităm, mai ales că, în calitate de furnizor și distribuitor de gaze naturale, aceasta este o preocupare continuă. Suntem conștienți că practic planeta va putea să-și diminuneze emisiile de CO2 printr-o tranziție sau prin folosirea energiei verzi într-o măsură cât mai mare. Pe de altă parte, ne bucurăm să vedem că gazul reprezintă unul din combustibili de tranziție spre energia verde. În acest sens, s-a vorbit din ce în ce mai mult despre modalitatea prin care gazul ar putea fi la un moment dat combinat cu hidrogenul astfel încât să ajungem la o emisie de CO2 mai mică.

In ultimii 10 ani, cam toate investițiile noastre au fost făcute din materiale care tehnic susțin, cel puțin din punct de vedere teoretic, distribuția unui amestec de hidrogen și gaz.”

Panescu a menționat că Premier Energy este unul din adepții a câtorva obiective ale ONU stabilite prin Agenda 2030 în anul 2015, când România împreună cu alte 193 de state au aderat la Agenda ONU pentru Sustenabilitate și Dezvoltare Sustenabilă: „În Agendă sunt 17 obiective, pentru noi sunt îmbrățișate la nivel de grup trei dintre ele. Aș face referire la Obiectivul numărul 7 și anume energie curată și la prețuri accesibile. Asta înseamnă că ne dorim ca toți clienții noștri să aibă acces la energie la prețuri accesibile, în măsura în care se poate, într-un mod sigur, durabil și modern. În acest sens,  îmi place să spun că am făcut deja un pas: în anul 2021 am făcut prima achiziție a unei facilității de producție a energiei din surse regenerabile. Este vorba despre un parc eolian cu capacitatea de 34 de MW instalată. Considerăm că practic pentru noi este începutul explorării oportunităților de producție a energiei verzi pe care România le oferă și, în același timp, este un pas în a respecta și îmbrățișa acest obiectiv al ONU.

În al doilea rând, Obiectivul numărul 8 este foarte important pentru noi, deja am aderat la el. Este vorba despre munca decentă și cresterea economică. Ne dorim o creștere economică susținută deschisă tuturor și durabilă, o ocupare deplină a forței de muncă și munca decenta pentru toți.

Nu în ultimul rând, Obiectivul numărul 13 este foarte important pentru noi, este vorba despre acțiunea climatică și anume convergerea la obiectivele ambițioase ale Uniunii Europene de a deveni neutra din punct de vedere climatic până în 2050.

Consider că este de datoria noastră, a tuturor, atât a mediului de afaceri, cât și a autorităților, să depunem un efort în sensul de a proteja mediul în care trăim și de a întreprinde acele acțiuni în acest scop. Grupul nostru are încheiat un parteneriat cu Biroul Regional al ONU în vederea respectării și angajării noastre cu privire la criteriile stabilite de către ONU”.

In opinia sa, România are șansele de a deveni unul din pionii ESG, oportunitățile locale sunt încă multe si trebuie exploatate.

Premier Energy este furnizor și distribuitor de gaze naturale pe piața din România și de electricitate în Republica Moldova.

BVB | Știri BVB

AETA SA (ELGS) (30/07/2025)

Lansare Productie Serie Wave Bin Prima Europubela cu Evacuare Complet Ranforsata

TRANSILVANIA INVESTMENTS ALLIANCE S.A. (TRANSI) (30/07/2025)

Publicarea Regulilor Fondului actualizate

S.N.T.G.N. TRANSGAZ S.A. (TGN) (30/07/2025)

Raport auditor - art. 108 Legea 24/2017 (R) S1 2025

IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A. (IMP) (30/07/2025)

Raport auditor - art. 108 Legea 24/2017 (R) S1 2025

S.P.E.E.H. HIDROELECTRICA S.A. (H2O) (30/07/2025)

Raport auditor - art. 108 Legea 24/2017 (R) S1 2025