Oil Terminal cere aprobarea acționarilor pentru demararea negocierilor cu Euronova Energies, în vederea constituirii unui parteneriat pentru construcția unui terminal de bitum, potrivit unui raport transmis BVB.
OIL TERMINAL S.A a anunțat ca a fost finalizata evaluarea ofertelor depuse.
Reamintim ca, pana la termenul limita de 20.12.2023, au depus oferte 7 firme din 8 inscrise, respectiv:
- Socar Petroleum S.A.
- Takida Terminal S.R.L.;
- Frial S.A.;
- OMV Petrom S.A.;
- Vitaro Energy S.R.L.;
- Trafigura Pte Ltd;
- Euronova Energies S.A..
Potrivit raportului, în sedinta din data de 23.02.2024 Consiliul de Administratie a avizat Raportul procedurii intocmit de catre Comisia de evaluare si a convocat sedinta AGEA ce va avea loc in data de 28(29).03.2024 solicitand:
– aprobarea demararii negocierilor cu ofertantul clasat pe primul loc (Euronova Energies S.A) in vederea constituirii unui parteneriat pentru constructia unui terminal de bitum.
– mandatarea conducerii administrative si executive in vederea negocierii conditiilor legale si formularea propunerii finale privind modalitatea de realizare a parteneriatului, propunere ce va fi transmisa spre aprobare unei AGEA ulterioare.
Oil Terminal vrea să dezvolte un proiect de construcție a unui terminal de bitum, potrivit Strategiei de Dezvoltare și a Planului de administrare 2023-2027.
Întrucât Oil Terminal nu deține surse proprii pentru implementarea unor astfel de proiecte de dezvoltare, societatea este interesată de constituirea unor parteneriate în acest sens. În prezent, în Incinta Port Constanța funcționează un singur furnizor de servicii de manipulare și depozitare bitum.
Acest terminal de bitum poate fi amplasat pe actuală platforma a Secției Platforma Port situată în incinta portului Constanța, Dana 69. Oil Terminal deține propriul depozit de depozitare produse petroliere, având contract de închiriere cu Administrația Porturilor Maritime Constanța pentru platforma situată la adresa Incinta Port, dana 69.
Ministerul Energiei sprijină o inițiativă cheie pentru abordarea eficientă a crizei bitumului în România și poziționarea țării ca lider regional pe piața terminalelor de bitum. Confruntându-se cu o producție internă de bitum care acoperă doar 20% din necesar, Ministerul se angajează să susțină diversificarea activităților Oil Terminal SA, inclusiv prin dezvoltarea unui terminal de bitum la Portul Constanța, potrivit unui comunicat de presă din decembrie.