Update articol:

Olanda a întâmpinat primul F-35A operațional cu spumă anti-incendiu în loc de apă; posibile avarii la motor (vezi video)

Olanda a întâmpinat primul F-35A operațional cu spumă anti-incendiu în loc de apă; posibile avarii la motor (vezi video)
 - poza 1

Mașinile de pompieri de la Baza Aeriană Leeuwarden a Forțelor Aeriene Regale Olandeze ar fi trebuit să ofere un salut cu tunuri de apă la sosirea primelor două avioane F-35A în țară, dar în mod accidental una din aeronave a fost acoperită cu spumă pentru stingerea incendiilor. 

 

Se pare că pompierii ar fi folosit mai devreme spuma pentru a răspunde unei situații de urgență care implica un F -16 și au uitat să comute de pe spumă pe apă.

 

Avionul F35 a fost pur și simplu acoperit de un strat gros de spumă. Nu numai că oprirea a fost dificilă, dar autorităţile se tem că există pericolul ca unele echipamente să fi fost deteriorate, în condițiile în care spuma a pătruns în motor, iar aeronavele F-35 au caracteristici externe foarte sensibile.

Ministerul Apărării a deschis o anchetă şi a anunţat că aeronava a fost spălată cu apă în 45 de minute.

Avioanele F-35A au fost alese de Olanda în septembrie 2013 pentru a înlocui cele șaizeci de avioane de vânătoare F-16AM pe care le operează în prezent.

Până în prezent, mai mult de 360 ​​F-35 au fost livrate și funcționează acum în 16 baze din întreaga lume.

F35 este un avion multi-rol de generaţia a cincea, este unul dintre cele mai performante din lume și costă, în funcție de variantă, între 175 și 239 de milioane de dolari bucata.

 

BVB | Știri BVB
COMPA S. A. (CMP) (11/11/2025)

Conferinta telefonica investitori si analisti Rezultate Trim III 2025

PREFAB SA (PREH) (11/11/2025)

Solicitare completare ordine de zi AGOA si AGEA 04/05.12.2025

SSIF BRK FINANCIAL GROUP SA (BRK) (11/11/2025)

Autorizare Director General Adjunct