Update articol:

Orban către miniştri: Nu mai accept introducerea pe ordinea zi a OUG pe care nu le discutaţi în prealabil cu mine

Orban către miniştri: Nu mai accept introducerea pe ordinea zi a OUG pe care nu le discutaţi în prealabil cu mine
 - poza 1 Sursa foto: facebook.com

Premierul Ludovic Orban le-a transmis miniştrilor, în şedinţa de Guvern de vineri, că nu va mai accepta introducerea pe ordinea de zi a niciunei ordonanţe de urgenţă pe care nu o discută în prealabil cu el, pentru că nu i se pare normal “să se trezească” cu astfel de acte normative despre care nu ştie, potrivit Agerpres.

“Vă spun de acum, nu mai accept introducerea pe ordinea zi a niciunei ordonanţe de urgenţă pe care nu o discutaţi în prealabil cu mine. Nu mi se pare normal ca, pe nepusă masă, să ne trezim cu două ordonanţe de urgenţă despre care habar n-am, ca să nu mai spun că sunt subiecte care trebuiau discutate anterior”, a afirmat Orban.

El a făcut această observaţie după ce, la începutul şedinţei de Guvern, ministrul Educaţiei, Monica Anisie, a solicitat introducerea pe ordinea de zi suplimentară a două ordonanţe de urgenţă pentru prorogarea unor termene cu privire la Evaluarea naţională şi înregistrarea în Registrul matricol unic a studenţilor înmatriculaţi la Academia Naţională de Informaţii “Mihai Viteazul”.

BVB | Știri BVB
ALTUR S.A. (ALT) (27/10/2025)

Prelungire termen de maturitate/scadenta pentru obligatiunile emise de ALTUR

LONGSHIELD INVESTMENT GROUP S.A. (LONG) (27/10/2025)

Autorizare membru al Consiliului de Administrare al SAI Muntenia Invest SA

TERAPLAST SA (TRP) (27/10/2025)

Detalii teleconferinta T3/2025

BITTNET SYSTEMS SA BUCURESTI (BNET) (27/10/2025)

Notificare - rascumparare actiuni proprii 20.10.2025 - 24.10.2025

ROMPETROL RAFINARE S.A. (RRC) (27/10/2025)

Programul de investitii in capacitatile de stocare, continuat de Rompetrol Rafinare