Update articol:

Parlamentare2024/ BEC a respins cererea DREPT de anulare a alegerilor parlamentare

palatul parlamentului

Biroul Electoral Central a respins, vineri, solicitarea Partidului Dreptate şi Respect în Europa pentru Toţi (DREPT) de anulare a alegerilor parlamentare.

“Analizând cu prioritate respectarea termenului legal de formulare a cererii de anulare a alegerilor, Biroul Electoral Central constată că cererea este tardiv formulată, petentul fiind decăzut din dreptul de a formula această cerere”, se arată în decizia BEC.

Conform BEC, cererea de anulare a alegerilor, potrivit legii 208/2015, se poate face numai de către competitorii electorali care au participat la alegeri, în termen de cel mult 40 de ore de la data încheierii votării, sub sancţiunea decăderii, iar cererea trebuie temeinic motivată şi însoţită de dovezile pe care se întemeiază.

“Biroul Electoral Central reţine că cererea de anulare a fost formulată în data de 05.12.2024, ora 22,55, fiind transmisă pe adresa de e-mail a biroului şi înregistrată în data de 06.12.2024. În consecinţă, Biroul Electoral Central constată că partidul “Dreptate şi Respect în Europa pentru Toţi” D.R.E.P.T. este decăzut din dreptul de a formula cererea de anulare a alegerilor, aceasta fiind tardiv formulată”, se arată în decizie BEC.

Hotărârea BEC se aduce la cunoştinţă publică prin afişare pe pagina de internet a Biroului Electoral Central şi se comunică petentului, cu drept de contestaţie în termen de 24 de ore de la data aducerii la cunoştinţă publică.

Liderul partidului DREPT Vlad Gheorghe a declarat, vineri, că a cerut anularea alegerilor parlamentare, pe motiv că acestea au fost organizate tot sub semnul “războiului hibrid”.

BVB | Știri BVB
PATRIA BANK S.A. (PBK) (09/03/2026)

Contract vanzare participatie Patria Bank la SAI Patria Asset Management

FONDUL DESCHIS DE INVESTITII ETF ENERGIE PATRIA-TRADEVILLE (PTENGETF) (09/03/2026)

Semnare contract vanzare participatie Patria Bank la SAI Patria Asset Management

FONDUL DESCHIS DE INVESTITII ETF BET PATRIA-TRADEVILLE (TVBETETF) (09/03/2026)

Semnare contract vanzare participatie Patria Bank la SAI Patria Asset Management

PREBET SA AIUD (PREB) (09/03/2026)

Incheierea unui contract de vanzare cumparare actiuni

AAGES S.A. (AAG) (09/03/2026)

Notificare - rascumparare actiuni proprii 02-06 martie 2026