Update articol:

PNL a decis să nu mai propună nici un premier la negocierile cu președintele Iohannis, dacă nu se conturează o majoritate parlamentară care să îl susţină

PNL

PNL a decis în această după amiază să nu mai propună nici un premier la negocierile cu președintele Iohannis de luni, dacă nu se conturează o majoritate parlamentară care să îl susţină în Parlament .

Un comunicat al PNL precizează: “Partidul Național Liberal a decis în ședința Biroului Executiv Național de azi, că în eventualitatea în care se conturează o majoritate parlamentară, nominalizarea PNL, pentru funcția de prim-ministru, la consultările de luni, de la Palatul Cotroceni, va fi Florin Cîțu, prim-ministrul interimar, președintele PNL.

În eventualitatea în care nu se conturează o majoritate, decizia conducerii PNL este aceea de a nu se prezenta cu o propunere de premier la consultările de luni, de la Palatul Cotroceni”.

PNL a mai transmis: “Având în vedere că în acest moment nu avem o majoritate în Parlamentul României, la aceste consultări, PNL nu va face o nominalizare de premier. Biroul Executiv Național al PNL consideră că, pentru deblocarea crizei politice, este cea mai bună decizie ca PNL să nu avanseze la consultările de luni o propunere de premier.

Decizia PNL ca premierul nominalizat să fie președintele partidului, Florin Cîțu, nu se modifică”.

Delegaţia PNL care va participa luni la consultările cu preşedintele Klaus Iohannis va fi formată din Florin Cîţu, Rareş Bogdan, Gheorghe Flutur, Lucian Bode şi Iulian Dumitrescu.

Preşedintele Klaus Iohannis a invitat pentru luni, la Palatul Cotroceni, preşedinţii partidelor şi formaţiunilor politice reprezentate în Parlament pentru consultări în vederea desemnării candidatului la funcţia de prim-ministru, a anunţat Administraţia Prezidenţială.

BVB | Știri BVB

FARMACEUTICA REMEDIA SA (RMAH) (17/10/2025)

Perioada inchisa 19.10.2025-17.11.2025

S.P.E.E.H. HIDROELECTRICA S.A. (H2O) (17/10/2025)

Convocare AGOA in data de 20 noiembrie 2025

IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A. (IMP) (17/10/2025)

Initierea unui litigiu de catre subsidiara Greenfield Copou Residence

S.P.E.E.H. HIDROELECTRICA S.A. (H2O) (17/10/2025)

Completare Convocare AGOA din 31 octombrie 2025