Update articol:

Premierul israelian Netanyahu ordonă lovituri imediate în Fâşia Gaza

Premierul israelian Netanyahu ordonă lovituri imediate în Fâşia Gaza
 - poza 1 Benjamin Netanyahu

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a ordonat marţi armatei să lovească imediat în Fâşia Gaza; el a acuzat gruparea islamistă palestiniană Hamas că a încălcat acordul de armistiţiu prin returnarea unor rămăşiţe ale unui ostatic al cărui trup neînsufleţit fusese deja recuperat, transmite AFP, potrivit Agerpres.

Brigăzile Ezzedin al-Qassam, ramura militară a Hamas, au afirmat că la ora locală 20 (18.00 GMT) urmează să predea un alt ostatic mort, “găsit recent într-un tunel din Gaza”. Astfel de transferuri se fac de obicei prin Crucea Roşie Internaţională.

Conform prevederilor din prima fază a acordului de încetare a focului intrat în vigoare în 10 octombrie, Hamas i-a eliberat în 13 octombrie pe toţi cei 20 de ostatici încă în viaţă din cei 251 luaţi în timpul atacului împotriva Israelului din 7 octombrie 2023.

Organizaţia palestiniană ar fi trebuit să îi predea până acum şi pe cei 28 de ostatici morţi care se mai aflau atunci în Gaza, însă nu a returnat decât 15 dintre aceştia, susţinând că sunt greu de găsit printre ruinele din teritoriul palestinian devastat de atacurile israeliene.

Marţi, Netanyahu a reacţionat la nerespectarea acordului cerând lovituri “puternice” în Gaza, a comunicat cabinetul său, fără alte precizări. 

BVB | Știri BVB
LION CAPITAL S.A. (LION) (28/10/2025)

Notificare Swiss Capital -- indice alocare pentru oferta publica de cumparare actiuni LION CAPITAL SA

CASA DE BUCOVINA-CLUB DE MUNTE (BCM) (28/10/2025)

Demersuri privind vanzare imobil proprietate a societatii

LONGSHIELD INVESTMENT GROUP S.A. (LONG) (28/10/2025)

Hotarari AGA O & E 28 octombrie 2025

MUNICIPIUL BACAU (BAC26) (28/10/2025)

Plata cupon curent, rambursare rata principal 64 & calcul rata dobanda pentru cuponul urmator