Update articol:

Premierul ungar Viktor Orban a refuzat invitaţia la dezbatere a preşedintelui Parlamentului European

orban, ungaria

Premierul ungar Viktor Orban a refuzat miercuri invitaţia din partea preşedintelui Parlamentului European de a participa la o dezbatere cu privire la starea de urgenţă instaurată în ţara sa în contextul pandemiei de COVID-19 şi a repercusiunilor acesteia asupra drepturilor şi libertăţilor fundamentale, informează AFP.

“La ora actuală, lupta împotriva epidemiei îmi consumă întreaga energie şi forţă”, a declarat premierul ungar ca răspuns la invitaţia preşedintelui Parlamentului European, italianul David Sassoli, potrivit agenţiei de presă ungare MTI, citată de Agerpres.

Problema stării de urgenţă instaurate în Ungaria şi a consecinţelor acesteia asupra statului de drept va constitui joi subiectul unei dezbateri în cadrul unei sesiuni plenare a Parlamentului European.

 

Viktor Orban, invitat la Parlamentul European pentru explicaţii privind repercusiunile stării de urgenţă asupra drepturilor şi libertăţilor fundamentale din Ungaria

BVB | Știri BVB
ROMPETROL RAFINARE S.A. (RRC) (25/03/2026)

Convocare AGA Anuala_29/30Aprilie 2026

SIMTEL TEAM (SMTL) (25/03/2026)

Convocare AGOA&AGEA din data de 27/28.04.2026

Sphera Franchise Group (SFG) (25/03/2026)

Convocare AGOA&AGEA din data de 29/30.04.2026

PATRIA BANK S.A. (PBK) (25/03/2026)

Convocare AGA O & E 29 aprilie 2026

TRANSILVANIA INVESTMENTS ALLIANCE S.A. (TRANSI) (25/03/2026)

Disponibilitate raport anual 2025 si invitatie conferinta investitori