Burse/Investitii

Profitul net consolidat al Grupului Banca Transilvania a fost de 400,33 milioane lei, din care cel al bancii este de 307,52 milioane lei, în trimestrul I

Profitul net consolidat al Grupului Banca Transilvania a fost de 400,33 milioane lei, din care cel al bancii este de 307,52 milioane lei, în primul trimestru, potrivit unui raport transmis Bursei de Valori București. Subsidiarele si participatiile de capital au contribuit cu aproximativ 92,82 de milioane de lei la profitabilitatea BT. Eficienta operationala a bancii a atins nivelul de 50,64%, calculat cu un impact anualizat al contributiei la Fondul de Garantare a Depozitelor Bancare (FGDB) si la Fondul de Rezolutie.

​Activele Grupului Financiar BT au ajuns la finalul primului trimestru la 128,3 miliarde lei, iar creditele nete au crescut pana la 58,6 miliarde lei. Depozitele clientilor au ajuns la 107,42 miliarde lei – dintre care 71,77 miliarde lei sunt economiile persoanelor fizice, iar 35,65 miliarde lei, depozitele companiilor, oferind un raport credite/depozite de 58,4%.

Venitul net din dobanzi a bancii a crescut cu 22% fata de primul trimestru din 2021, pe fondul cresterii creditarii.

Venitul net taxe si comisioane a crescut cu 21%, pe fondul cresterii activitatii BT.
Costul cu contributia bancii la FGDB a crescut cu 75%, la 143 de milioane lei, impactand negativ rezultatul din primul trimestru al acestui an.
Banca a mentinut politica de provizionare foarte prudenta.

Omer Tetik, Director General, Banca Transilvania, declara: „Romania a inceput anul plin de incertitudini si mai provocator ca oricand. 2022 a venit cu turbulente macroeconomice, cu o situatie geopolitica regionala complicata, cresteri de preturi si probleme logistice. In acest context, Banca Transilvania a dovedit ca poate sustine, indiferent de context, planurile clientilor sai, atat prin finantari care au crescut, cat si prin investitii in tehnologie. Activitatea si veniturile bancii sunt peste estimari si peste buget, iar rezultatul net este in linie cu bugetul. Ne bucura ca romanii si-au continuat planurile, iar BT a crescut sustinut creditarea si operatiunile”.

Rata expunerilor neperformante, conform indicatorului EBA, este de 2,91% la 31 martie 2022. Gradul de acoperire cu provizioane totale a expunerilor neperformante conform standardelor EBA este de 179%. Solvabilitatea este de 21,23% si cuprinde profitul aferent trimestrului incheiat.

Finalizarea tranzactiei Tiriac Leasing, estimata in prima parte a acestui an

Finalizarea tranzactiei dintre Grupul Tiriac si Banca Transilvania in ceea ce priveste Tiriac Leasing este estimata in prima parte a anului. BT a anuntat acordul de achizitie in ianuarie a.c.

Statusul integrarii Idea::Bank in Grupul Financiar BT: primele servicii pentru clientii Idea

Integrarea Idea::Bank in Grupul BT a continuat in prima parte a anului, iar banca a anuntat primele sale servicii disponibile pentru clientii Idea. Integrarea este in desfasurare pana in 13 iunie a.c., cand va fi finalizata cesiunea catre BT a contractelor incheiate de Idea::Bank cu clientii sai.

Articole recente

SUA: Rezerva Federală menţine nemodificată dobânda,sfidând solicitările preşedintelui Donald Trump de relaxare a politicii monetare

Rezerva Federală a SUA (Fed) a menţinut dobânda de referinţă la un interval cuprins între…

o oră ago

Ionuţ Aurică – numit vicepreşedinte al Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală

Ionuţ Aurică a fost numit în funcţia de vicepreşedinte al Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală,…

2 ore ago

Poate exista prosperitate fără educație financiară? Cum eliminăm inegalitățile economice printr-o abordare sistemică  (analiză ISF)

Valentin Ionescu (foto stânga), Președintele Institutului de Studii Financiare (ISF) și Ieronim Ștefan (dreapta), coordonatorul…

3 ore ago

Foto și video de la erupția vulcanului Klyuchevskoy

 Serviciul Geofizic al Academiei Ruse de Științe a publicat pe canalul său de Telegram foto…

3 ore ago

Robert Cosmin Pană, numit Director General Adjunct al SAI Muntenia Invest, pentru un mandat de patru ani

Robert Cosmin Până a fost  numit Director General Adjunct al SAI Muntenia Invest, pentru un…

4 ore ago

Emiratele Arabe Unite construiesc o conductă care va transporta apă desalinizată către sudul Fâşiei Gaza

Emiratele Arabe Unite (EAU) vor începe, cu acordul Israelului, construcţia unei conducte importante ce va…

5 ore ago

This website uses cookies.

Read More