Luna trecută, Statele Unite şi Marea Britanie au impus sancţiuni asupra celor mai mari companii petroliere ruseşti – Lukoil şi Rosneft – în urma invadării Ucrainei. Lista posibililor licitatori a crescut după ce vineri Trezoreria SUA a emis un set de licenţe, din care una autorizează companiile să discute cu Lukoil până în 13 decembrie despre achiziţionarea activelor sale internaţionale.
După impunerea sancţiunilor SUA, Lukoil s-a confruntat cu perturbări în activitatea externă. Lukoil extrage aproximativ 2% din producţia globală de petrol în Rusia şi în străinătate şi a declarat că este în căutarea unor cumpărători pentru activele sale internaţionale, care produc 0,5% din petrolul global şi a căror valoare este estimată la aproximativ 22 de miliarde de dolari, pe baza declaraţiilor contabile din 2024.
Fedun, născut în Ucraina şi cu domiciliul în Monaco, şi-a vândut participaţia de aproximativ 10% înapoi către Lukoil la începutul lui 2025, susţin sursele, un rar exemplu al unui miliardar rus care renunţă în linişte la deţinerile sale din ţară.
În august, Lukoil a anunţat că va anula 76 milioane de acţiuni – sau aproximativ 11% din capitalul său – pe care le-a răscumpărat de pe piaţă în perioada 2024-2025.
Conform calculelor Reuters, participaţia lui Fedun valora aproximativ şapte miliarde de dolari.
Reprezentanţii Lukoil au refuzat să comenteze iar Fedun nu a putut fi contactat pentru comentarii.