Update articol:

Şeful de cabinet al lui Zelenski salută “rezultate concrete” în a doua zi a discuţiilor de la Paris

Şeful de cabinet al lui Zelenski salută “rezultate concrete” în a doua zi a discuţiilor de la Paris
 - poza 1 Kirilo Budanov/ Sursa foto: gur.gov.ua

Şeful de cabinet al preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski, Kirilo Budanov, a vorbit miercuri despre “rezultate concrete”, în timp ce discuţiile de la Paris privind garanţiile de pace şi securitate pentru Ucraina au intrat în a doua zi, şi a promis că interesele naţionale ale Kievului vor fi protejate, relatează Reuters, potrivit Agerpres.

Ucraina solicită un sprijin puternic din partea aliaţilor în eventualitatea unui armistiţiu cu Rusia, respingând în acelaşi timp cererea Kremlinului de a renunţa la regiunea sa estică, Donbas, în schimbul păcii.

“Nu toate informaţiile pot fi publice, dar există deja rezultate concrete, (şi) munca noastră continuă”, a declarat Budanov, care a fost numit şef de cabinet al preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski săptămâna trecută. “Interesele naţionale ucrainene vor fi apărare”, a scris el pe aplicaţia Telegram.

Declaraţiile lui Budanov se produc după comentariile făcute de Zelenski marţi seară, conform cărora oficialii americani şi ucraineni au discutat “câteva idei” pentru a aborda problema teritoriului, despre care a spus că rămâne cel mai mare obstacol în procesul de pace.

Kievul a refuzat să se retragă din Donbasul industrializat şi a declarat că SUA au oferit ideea unei zone economice libere în anumite părţi ale regiunii din care se retrage.

Emisarul special al Casei Albe, Steve Witkoff, a declarat separat, marţi, că opţiunile privind teritoriile au fost discutate în timpul discuţiilor de la Paris şi vor continua.

Zelenski a afirmat miercuri că se aşteaptă ca centrala nucleară ucraineană Zaporojie, ocupată de Rusia, şi problemele teritoriale să fie discutate de echipa sa şi de negociatorii americani în convorbirile care se desfăşoară în prezent la Paris.

Zelenski a declarat pe platforma X că vor fi abordate şi posibile formate pentru întâlniri la nivel de lideri, inclusiv cu aliaţii europeni şi Statele Unite.

BVB | Știri BVB
FONDUL DESCHIS DE INVESTITII ETF BET BRK (BKBETETF) (05/01/2026)

Notificare cu privire la numarul de titluri de participare aflate in circulatie

EVERGENT INVESTMENTS S.A. (EVER) (05/01/2026)

Raport curent - Lichidare Regal SA

FONDUL DESCHIS DE INVESTITII GLOBINVEST ENERGY&FINANCIALS ETF (GIBEFETF) (05/01/2026)

Numarul de titluri de participare aflate in circulatie la 31.12.2025

S.N.G.N. ROMGAZ S.A. (SNG) (05/01/2026)

Act aditional Contract finantare PNI - CTE Iernut

FONDUL DESCHIS DE INVESTITII ETF ENERGIE PATRIA-TRADEVILLE (PTENGETF) (05/01/2026)

Notificare cu privire la numarul de titluri de participare aflate in circulatie