Update articol:

Şeful Fondului rusesc pentru investiţii: Rusia şi Arabia Saudită au depăşit divergenţele privind reducerea producţiei de ţiţei

Şeful Fondului rusesc pentru investiţii: Rusia şi Arabia Saudită au depăşit divergenţele privind reducerea producţiei de ţiţei
 - poza 1 Sursa Pixabay

Rusia şi Arabia Saudită au depăşit divergenţele care au reprezentat potenţiale obstacole în calea unui plan privind reducerea substanţială a producţiei de ţiţei, afectată de reducerea cererii pe fondul pandemiei de coronavirus (COVID-19), a declarat joi, pentru Reuters, Kirill Dmitriev, şeful Fondului rusesc pentru investiţii directe.

Kirill Dmitriev, care este și unul dintre cei mai buni negociatori de petrol din Moscova, a declarat pentru Reuters că, pentru a reduce producția de petrol, a fost nevoie de sprijinul OPEC +, un grup care include Arabia Saudită și Rusia, precum și alți producători din afara grupării informale.

Astăzi are loc o videoconferinţă în cadrul căreia OPEC şi aliaţii din afara cartelului discută reducerea producţiei de ţiţei.

Atât Goldman Sachs, cât şi alte mari bănci, precum Morgan Stanley, şi-au revizuit prognozele privind creşterea cererii de petrol, Morgan Stanley estimând că cererea de petrol a Chinei va stagna în 2020. De asemenea, Goldman Sachs se aşteaptă la o contracţie de 150.000 de barili pe zi a cererii mondiale de petrol.

BVB | Știri BVB
ALUMIL ROM INDUSTRY S.A. (ALU) (29/01/2026)

Raport auditor - art. 108 Legea 24/2017 (R) - S2 2025

PROMATERIS S.A. (PPL) (28/01/2026)

Raport conf. art. 108 Legea 24/2017 (R) pentru Semestrul II 2025 - Erata

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (28/01/2026)

Cerere modificata de completare ordine de zi AGA din 26/27 feb 2026

BITTNET SYSTEMS SA BUCURESTI (BNET) (28/01/2026)

Perioada inchisa 29.01.2026 - 27.02.2026