România are una din cele mai aliniate legislaţii la cadrul creat de noua directivă a obligaţiunilor ipotecare, iar nivelul de ajustare sau de transpunere va fi minimal, a declarat, miercuri, Sergiu Oprescu, preşedintele Executiv Alpha Bank România, la evenimentul de listare la BVB a primei emisiuni de obligaţiuni ipotecare din România, potrivit Agerpres.
“Directiva obligaţiunilor ipotecare la nivel european este o directivă care a fost negociată şi închisă, ca dosar, în timpul mandatului României la preşedinţia Consiliului şi probabil că va intra în vigoare în septembrie – octombrie anul acesta. Ca atare, noi suntem extrem de bine puşi la punct cu ceea ce se va întâmpla prin transpunerea acestei directive în legislaţiile naţionale. Trebuie să fac un comentariu de substanţă aici şi să spun că faptul că România a avut legislaţia cu privire la obligaţiunile ipotecare implementată relativ curând, vorbesc în anul 2016, după apariţia ghidului EBA cu privire la obligaţiunile ipotecare ne permite să spunem că România are astăzi una din cele mai aliniate legislaţii la cadrul creat de noua directivă a obligaţiunilor ipotecare. Ceea ce înseamnă că nivelul de ajustare sau de transpunere va fi minimal”, a spus Sergiu Oprescu.
Prima emisiune de obligaţiuni ipotecare emisă de Alpha Bank România a intrat miercuri la tranzacţionare pe Piaţa Reglementată administrată de Bursa de Valori Bucureşti (BVB).