Update articol:

Siria: Turcia susţine că diferenţele de opinie faţă de Moscova nu vor afecta achiziţionarea sistemelor S-400

Mevlut Cavusoglu Sursa foto: twitter.com/mevlutcavusoglu

Ministrul de externe turc Mevlut Cavusoglu a susţinut sâmbătă, la Munchen, că diferenţele de opinie faţă de Moscova în legătură cu situaţia din Siria nu trebuie să afecteze relaţiile dintre Turcia şi Rusia sau contractul de achiziţionare a sistemelor de rachete ruseşti S-400 de către partea turcă, transmite Reuters, care citează agenţii de presă ruse, potrivit Agerpres.

”Nu ne putem schimba poziţiile bazate pe principii pe care le avem sau politica noastră din cauza unor dezacorduri individuale cu o ţară sau alta. Nu trebuie să lăsăm ca problemele din Siria să ne submineze relaţiile şi cooperarea”, a spus Cavusoglu după o întrevedere avută cu omologul său rus, Serghei Lavrov, în marja Conferinţei privind Securitatea de la Munchen.

Turcia, ţară membră a NATO, a achiziţionat rachete S-400, decizie care a provocat tensiuni cu SUA, întrucât Washingtonul consideră că aceste sisteme sunt incompatibile cu cele ale NATO şi că, în procesul de instrucţie desfăşurat de specialiştii ruşi în Turcia, aceştia ar putea afla secrete tehnologice ale avionului american F-35.

Drept rezultat, SUA au oprit livrările acestui aparat către Turcia şi au exclus această ţară din programul său de producţie.

BVB | Știri BVB
BANCA COMERCIALA ROMANA (BCR27) (02/03/2026)

Notificare de rascumparare anticipata obligatiuni ISIN RO451CMZH2K1

LONGSHIELD INVESTMENT GROUP S.A. (LONG) (02/03/2026)

Demisie din Consiliul Reprezentantilor Actionarilor

PATRIA BANK S.A. (PBK) (02/03/2026)

Hotarari AGA O 2 martie 2026

AAGES S.A. (AAG) (02/03/2026)

Notificare - rascumparare actiuni proprii 23-27 februarie 2026

PATRIA BANK S.A. (PBK) (02/03/2026)

Modificari in conducerea societatii