Update articol:

Statele Unite resping acuzaţiile Venezuelei despre un presupus complot împotriva preşedintelui Maduro

Sursa foto - Twitter Nicolas Maduro Sursa foto - Twitter Nicolas Maduro

Diplomaţia americană a respins sâmbătă acuzaţiile “categoric false” ale Venezuelei de “implicare” americană într-un “complot” vizând “răsturnarea”de la putere a preşedintelui Nicolas Maduro, transmite AFP, potrivit Agerpres.

Un purtător de cuvânt al Departamentului de Stat a indicat sâmbătă seara că a fost informat despre “arestarea” de către Caracas a unui “militar american” şi s-a referit la “informaţii neconfirmate despre detenţia altor doi cetăţeni americani”.

Potrivit guvernului venezuelean, aceşti trei americani au fost arestaţi împreună cu doi spanioli şi un ceh, toţi acuzaţi că ar avea legătură cu un presupus complot vizând “destabilizarea” acestei ţări latino-americane.

Ministrul venezuelan de interne, Diosdado Cabello, a vorbit în timpul unei conferinţe de presă despre un presupus plan menit să “genereze violenţă” şi “destabilizeze” ţara.

Potrivit acestuia, preşedintele Nicolas Maduro, a cărui realegere pe 28 iulie este contestată de opoziţie şi o parte din comunitatea internaţională, a fost ţinta acestui presupus plan, alături de alţi responsabili ai executivului. 

BVB | Știri BVB
Sphera Franchise Group (SFG) (01/04/2026)

Document de informare - atribuirea cu titlu gratuit a unor actiuni directorilor

FONDUL DESCHIS DE INVESTITII GLOBINVEST ENERGY&FINANCIALS ETF (GIBEFETF) (01/04/2026)

Numarul de titluri de participare aflate in circulatie la 31.03.2026

S.N.G.N. ROMGAZ S.A. (SNG) (01/04/2026)

Contracte cf. art. 234 lit. i) Reg. ASF 5 din 2018

OMV PETROM S.A. (SNP) (01/04/2026)

Actualizare privind sonda de explorare Krum-1 din perimetrul Han Asparuh